Bursa'ya özgü hayvanlar

Bursa'ya özgü hayvanlar

Bursa Türkiye'nin coğrafi konumuna baktığımızda batısında yer alır. 81 ilden biri olan Bursa, Marmara denizinin güneyinde bulunur. Ayrıca Türkiye'nin 4.büyük metropolü vardır. Bir çok dine ait eserler hala günümüzde var ve korunmaktadır.

Ülkemizde birçok tür ve alt tür bulunmaktadır. Üç tarafı denizlerle çevrili, üç iklim tipinin görüldüğü, dört mevsimin yaşandığı ülkemizde biyoçeşitlilik oldukça fazladır. Bu da ekosistemlerin varlığı söz konusudur. Ülkemizde birçok bölgede endemik bitki türleri ve nadir hayvan türleri bulunmaktadır.

Biyoçeşitlilik iklim, yeryüzü şekilleri, toprak özellikleri bakımından olumlu ya da olumsuz etkilenmektedir. Ülkemizde Bursa’da da nadir ve endemik türler bulunmaktadır. Bursa’ya özgü hayvan türleri de bulunmaktadır. Bursa kuş türleri açısından da çok zengin bir coğrafyaya sahiptir. bu bakımdan birçok tür bulunmaktadır.

Bursa’ya özgü hayvanlar canlılar şu şekildedir:

- Patka
- Pasbaş
- Karabaş
- Kulaklı orman baykuşu
- Kır baykuşu
- Puhu
- Mandacılık
- Sığırcılık
- Atçılık
- Koyunculuk
- Arıcılık
- İpek Böcekçiliği
- Kuşçuluk
- Balıkçılık
- Kümesçilik

Bursa da ise daha çok ipek böcekçiliği, tavukçuluk,ördek ve at gibi hayvanlar yetiştirilmektedir. Gör yaprakları olduğu için özellikle ipek böcekçiliği yapılır. Kümesçilik ön planda olan geçim kaynağıdır. Her bölge iklimine göre hayvan yetiştirilmektedir. Her bölgenin iklimi ile kendi habitatına göre hayvan çeşitliliği vardır.

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
899
1480
1563
807
806
398
1396
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.