Büyük kan dolaşımı

Büyük kan dolaşımı

Kalbin sol karıncığındaki temiz kanın, aort atardamarı ile vücuttaki bütün hücrelere pompalanıp, vücutta kirlendikten sonra alt ve üst ana toplardamarları ile kalbin sağ kulakçığına getirilmesine büyük kan dolaşımı denir.

Dolaşım sistemi, doku ve organların bir araya gelmesiyle meydana gelir. Dolaşım sistemi sayesinde kan temizlenir ve doku ve organlara iletilir. Dolaşım sistemi, en hayati olan sistemlerden biridir.

Dolaşım sistemi, küçük kan dolaşımı ve büyük kan dolaşımı olarak ikiye ayrılır. Kanın kalpten çıktıktan sonra doku ve organlara geçmesi, sonra tekrar kalbe dönmesi büyük kan dolaşımı olarak bilinmektedir.

Temiz kan, toplardamarlar vasıtasıyla kalbin sol kulakçığına taşınır. Böylece küçük kan dolaşımı tamamlanmış olur. Sol kulakçık daha sonra kasılarak bu temiz kanı sol karıncığa pompalar ve büyük dolaşıma katılmasını sağlar. Kısacası, büyük dolaşım temiz kanla başlar, kirli kanla biter.

Soru : Kanın kalpten çıktıktan sonra doku ve organlara geçmesi, sonra tekrar kalbe dönmesi nasıl adlandırılır?

Cevap : Büyük kan dolaşımı

Büyük kan dolaşımı kalbin sol karıcığından başlayıp yine kalbin kalbin sağ kulakçığında biter.

Büyük Kan Dolaşımı

  • Kalp ile vücut arasında gerçekleşen dolaşımdır. Amaç; temiz kanı tüm hücre ve dokulara taşımaktır.
  • Sol karıncığın kasılmasıyla temiz kan aort atardamarına geçer. Aort ikiye dallanır.
  • Üst kısımdan baş ve kollara; alt kısımdan ise bacaklara ve iç organlarımıza giden damarlara ayrılır.
  • Dallara ayrılan atardamarlar, kılcaldamarlara açılır. Böylece hücre ve dokularda madde iletimi gerçekleşir.
  • Hücrelerde oluşan artık maddeler ve CO2 gazı kılcallardan toplardamarlara geçer.
  • Vücudumuzun alt kısımlarından (karaciğer, böbrek, bacaklar) alt ana toplardamarla, üst kısımlarından (baş, kollar) üst ana toplardamarla kalbin sağ kulakçığına dökülür.

buyuk-ve-kucuk-kan-dolasimi.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
8
0
0
0
2
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.