Çaka Beyliği, hangi yönleriyle Anadolu’da kurulan ilk Türk beyliklerinden farklı

Çaka Beyliği, hangi yönleriyle Anadolu’da kurulan ilk Türk beyliklerinden farklı

Çaka Beyliği, hangi yönleriyle Anadolu’da kurulan ilk Türk beyliklerinden farklılık gösterir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Anadolu'da bir çok beylik kurulmuş olmasına rağmen içlerinde yaptığı işler bakımından en farklısı Çaka Beyliğidir.

Çaka Beyliği kurucusu Çaka Bey'in adı ile anılır. Tarihte ilk Türk donanmasını kuran ve bu donanma ile Ege adalarına hakim olan ilk Türk Amiral'idir.

1081 yılında esir olduğu Bizans'tan ayrılan ve İzmir'e giderek ilk Türk Donanmasını kurmuştur.

Diğer Türk beylikleri Anadolu'da Bizans ile karada savaşırken Çaka Bey denizde savaşmıştır. Kurduğu donanma ile Bizans donanmasını yenilgiye uğratmıştır.

Tarihte bir çok Türk'ün başına gelen şey onu başına da gelmiştir. Bir başka Türk tarafından öldürülmüştür.

Anadolu Selçuklu Sultanı 1.Kılıç Arsalan tarafından öldürülmüştür. Aynı zamanda Sultan 1. Kılıç Arslan'ın Çaka Bey'in damadıdır..

  • Türk tarihinin ilk donanmasını oluşturması
  • Çak Bey’in ilk Türk denizci ve tarihteki ile Türk amirali olması
  • Anadolu’da kurulacak Türk Beyliklerine denizcilik konusunda öncülük etmeleri ile Anadolu’da kurulan ilk Türk beyliklerinden farklılık gösterir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
3
3
2
1
1
11
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.