Çehov tarzı hikaye

Çehov tarzı hikaye

Bir durum ve davranışa bağlı, hareket yönü zayıf olayların tertibinden oluşan hikayelere "durum hikayesi" veya "Çehov tarzı hikaye" denir.

Çehov tarzı hikayede durum, kahramanların ruhi portrelerini vererek göz önüne serilir. Bu tarz hikayelerde Maupassant tarzında görülen sıralı olaylar mantığı hakim değildir, ayrıca hikayenin gücü olaydan kaynaklanmaz. Hayatın herhangi bir anı, bir durum vak'ayı kurmak için yeterlidir. Çehov tarzı hikaye, yazılması ve okunması emek gerektiren, dili seçkin, anlatımı itinalı, ne anlattığı kadar nasıl anlattığı da önem taşıyan hikayeyi temsil eder. Rus yazar Anron Çehov'un "Güzel hikaye yazmak için yazdıklarınızın başını ve sonunu atınız." cümlesi durum hikayesinin klasik vak'a hikayesindeki giriş-gelişme-sonuç üçlüsüne bakışını özetlemektedir. Bu tarz hikayenin bir özelliği de şahıs kadrosunun dar olmasıdır.

Hangi sosyal sınıftan, milletten olursa olsun insanın ortak vasıfları bulunmalı ve hikayeye konu edilmelidir. İnsanda dış görünüşten ziyade şahsiyet analizine yönelinmiştir. Çehov tarzı hikayede her hikaye, büyük insan yapboz'unun tamamlanmaya çalışan bir parçasıdır. Türk edebiyatında bu tarzın ilk örnekleri Memduh Şevket Esendal ile verilmiştir.

Memduh Şevket Esendal

Türkçe hikayeden söz edildiğinde ilk akla gelen isimlerden birisidir. Öykülerinde kadın sorunu, Kurtuluş Savaşı öncesi yaşanan çaresizlik, batı özentisi, sömürü düzeni, ağanın işçiyi, belediye memurunun esnafı sömürmesi, düzenin adamı olan insanları, çok evlilik sorununu işler. Türk edebiyatında durum (Çehov tarzı) öykücülüğünün en önemli temsilcilerindendir. Öyle ki edebiyat çevresince Yerli Çehov olarak adlandırılmıştır. Öykülerinde derin insan sevgisini işlemiştir. Dili sade, temiz ve pürüzsüzdür.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.