Çok eski zamanlarda yaşayan bir bilim insanı olsaydınız

Çok eski zamanlarda yaşayan bir bilim insanı olsaydınız

Çok eski zamanlarda yaşayan bir bilim insanı olsaydınız insanlara Dünya'mızın küre biçiminde olduğunu kanıtlamak için ne gibi örnekler verirdiniz

Dünyanın yuvarlak olduğu Biruni, Galileo tarafından ortaya konan gerçekler olarak bilinmektedir. Bunda dünyadaki bazı cisimlerin hareketlerinin ve salınımlarının etkisi büyük olmuştur. Dünyanın yuvarlak olduğu sonradan anlaşıldığı ve düz olarak da kabul edildiği için yuvarlak olduğunu ispatlamak ve anlatmak zor olmuştur.

Çok eski zamanlarda yaşayan bir bilim insanı olsaydık dünyanın yuvarlak olduğunu insanlara ispatlamak için gemilerin hareketleri, salınım yapan cisimlerin izledikleri dairesel çizgi ve çizgisel hız fiziksel olarak öne sürülen ispatlar olabilirdi. Böylece dünyanın yuvarlak olduğu ispatlanarak insanların ikna edilmesi mümkün olurdu.

  • Bir gemi limandan kalkıp gittiğinde önce tekne kısmı, sonra direk ve bacaları görünmez olur. Dünya yuvarlak olmasaydı gemi kaybolmazdı veya aynı anda görünmez olurdu.
  • Ufka baktığımızda gökyüzü ve yer birleşmiş gibi görünür.
  • Ay tutulması esnasında Dünya’nın gölgesi ayın üzerine yuvarlak gölge bir şeklinde düşer.
  • dünya yuvarlak olduğu için ekvator ve kutuplarda yıldızlar farklı yerlerde görünür. Düz olsaydı her yerde yıldılar aynı yerde görünürdü.
  • Farklı bölgelerde toprağa çubuk koyduğumuzda gölgeleri aynı uzunlukta olmaz. Dünya düz olsaydı gölgeleri aynı uzunlukta olurdu.
  • Yüksek bir ağaca çıktığımızda görebildiğimiz mesafe uzamaktadır. Bu da dünyanın yuvarlak olduğunu gösterir.
  • Eğer o zamanda balonlar varsa, balonla yukarı çıkarsak dünyanın yuvarlak olduğunu anlayabiliriz.
  • Dünya düz olsaydı aynı anda güneş doğar, aynı anda gece olurdu. Ama öyle olmuyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
65
24
7
6
5
3
8
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.