Dalton atom modeli ve varsayımları

Dalton atom modeli ve varsayımları

Dalton atom modeli ve varsayımları nedir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Bütün atom modelleri çeşitli bilimsel çalışmalar ve deneyler yapılarak ortaya atılan görüşlerdir. Bir atom modeli geliştirildikten sonra bir süre geçerliliğini sürdürmüş ancak yeni bilimsel çalışmalar sonucunda yerini başka bir atom modeline bırakmıştır.
J. Dalton (J. Daltın) çeşitli bileşikler üzerinde 1803-1808 tarihleri arasında deneyler yapmış ve bir atom modeli geliştirmiştir. 
Dalton’un geliştirdiği atom modeli aşağıdaki varsayımlara dayanır:

  • Elementler atom adı verilen çok küçük ve bölünemeyen taneciklerden oluşmuştur. Atomlar içi dolu kürelerdir.
  • Aynı cins elementin bütün atomları özdeştir. Ancak bir elementin atomları diğer bütün elementlerin atomlarından farklıdır.
  •  Bileşikler atomların basit sayısal bir oranda birleşmesi ile oluşur. Kimyasal olaylar da atomların yeniden düzenlenmesi ile oluşur.
  • Dalton atom modelinde tanımlanan içi dolu, bölünemeyen atom kavramı, Faraday’ın yaptığı elektriksel deneylerle yıkılmış ve bilim insanlarını yeni araştırmalara itmiştir. Atomun bölünebilirliği, yapısında bulunduğu anlaşılan negatif ve pozitif yüklü taneciklerin açıklanması çabaları yeni atom modellerinin geliştirilmesini sağlamıştır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
526
167
139
131
100
121
202
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.