Dinimizin dürüstlüğe verdiği önemi ayet ve hadislerle anlatınız

Dinimizin dürüstlüğe verdiği önemi ayet ve hadislerle anlatınız

Dinimizin dürüstlüğe verdiği önemi ayet ve hadislerle anlatınız bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

İslam dini bütün Müslümanlara gerek dünyevi meselelerde gerek uhrevi meselelerde doğruluk, sadakat ve dürüstlükle muamele etmelerini emretmiştir. Her şeyin başı doğruluktur. Her işin nizam ve intizamı doğruluk iledir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Şüphelilerden uzaklaş! Şüphe vermeyene sarıl! Doğruluk, sükun ve huzurdur.) [Tirmizi]

Mâide Sûresinin 119 . Ayetinde Allah şöyle diyecek: “Bugün, doğrulara, doğruluklarının yarar sağlayacağı gündür.” Onlara içinden ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetler vardır. Allah onlardan razı olmuş, onlar da Allah’dan razı olmuşlardır. İşte bu büyük başarıdır.

Yûnnus Sûresinin 2 . Ayetinde İçlerinden bir adama, insanları uyar ve iman edenlere, Rableri katında kendileri için bir doğruluk makamı bulunduğunu müjdele diye vahyetmemiz, insanlar için şaşılacak bir şey mi oldu ki o kâfirler, “Bu elbette apaçık bir sihirbazdır” dediler.

Ahzâb Sûresinin 24 . Ayetinde Bunun böyle olması Allah’ın, doğruları, doğrulukları sebebiyle mükafatlandırması, dilerse münafıklara azap etmesi yahut onların tövbesini kabul etmesi içindir. Şüphesiz Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1586
633
2277
266
265
235
405
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.