1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Dişler yemek öncesi mi sonrası mı fırçalanır
Dişler yemek öncesi mi sonrası mı fırçalanır

Dişler yemek öncesi mi sonrası mı fırçalanır

İdeal diş fırçalama zamanları kahvaltıdan önce diş fırçalama olur mu, Dişleri kahvaltıdan önce mi yoksa sonra mı fırçalamak gerek?" İşte yanıtı...

"Dişleri kahvaltıdan önce mi yoksa sonra mı fırçalamakgerek?" sorusu sık sık soruluyor.

Şekerli bir şey tüketildiği zaman ağızdaki bakteriler asit üretmek için şekerden beslendiğinden dişleri en sağlıklı haliyle korumak için yemekten sonra değil, önce fırçalanması gerekir. Ağızdaki pH değerinin normal seviyenin altına düşmesine yol açan bakteriyel asitler, diş minesinin aşınmaya karşı daha yumuşak ve daha kırılgan olmasına neden olur.

Gazetevatan'ın aktardığına göre, diş minesinin mineralini giderdiği pH seviyesi yaklaşık olarak 5,5 iken ağız pH'ını normale geri getirmek hızlı olmaz, en az 30 dakika sürer. Fırçalamaya başlamak için yemek yedikten sonra en az 30-60 dakika da beklenebilir ya da ağızdaki pH seviyesini tekrar dengelemek için ağız hızlıca alkalik bir ağız çalkalayıcısı ile çalkalanabilir.

Çoğunlukla sabah kahvaltıdan sonra akşam yemekten sonra diş fırçalarız. Son çalışmalar özellikle gıdalardaki asit oranının artması ve diş hassasiyetlerine sebep olması nedeniyle sabah kalkar kalkmaz dişlerin fırçalanmasının daha etkili olduğunu gösteriyor. Böylece gece boyu diş yüzeyine yapışmış bakteriler temizlenerek gıda ile birleşmez ve asitlarin mine yüzeyine zarar vermesi önlenir.

Akşam ise yatarken dişleri ve dilimizi iyice fırçaladıktan sonra diş ipi ile her diş arasını tek tek temizlenmelidir. Böylece gıda artıkları tamamen uzaklaştırılır. Bezelye tanesi kadar macunu diş fırçanıza koyup doğru teknikle fırçalanmalıdır.Bir gün yani yirmidört saat içinde dişlere iki dakika zaman ayırmak bir çok hastalığı sizden uzak tutar.

ÇOCUKLARIN DİŞ FIRÇALAMASI

Süt dişlerinin sağlıklı olması, kalıcı dişlerin düzgün sürmesi için çok önemlidir.
İlk dişler çıktıktan itibaren anne parmak fırçası dedilen bir fırça ile bebeğinin dişini temizlemelidir.
Süt dişleri tamamen çıktığında anne ya da baba ile çocuk dişlerini fırçalamalıdır.Florür içeren macunlar kullanılmamalıdır çünkü çocuklar macunu yutabilir ve flor zehirlenmesi olabilir.

Yatmadan Önce Mutlaka Fırçalanmalıdır

Gece tükürük akışı azaldığında asitler dişte daha çok erozyona yol açar. Gece çürük riski artmaktadır. Bu nedenle gece mutlak suretle dişlerimizi fırçalamalıyız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.