Divanı Hümayun üyeleri ve görevleri

Divanı Hümayun üyeleri ve görevleri

Osmanlı Devleti'ndeki Divan-ı Hümayun'un oluşumunu, üyelerini, tarihçesini, görev ve yetkilerini sizler için araştırdık ve derledik. İşte Divan-ı Hümayun Hakkında kısaca bilgiler.

Divanı hümayun üyeleri ve görevleri slayt hakkında bilgi kısaca, Divanı hümayun üyeleri ve görevleri

Osmanlı Devletinde son söz padişaha aitti ve emirler padişahtan çıkardı. Ancak padişah da divanı hümayunda devletin mali, siyasi,askeri, sosyal işlerini görüştükten sonra emirlerini verirdi. Yani Divanı Hümayun padişahın danışma kurulu olarak görev yapardı. Bugünkü meclis gibi görevleri olan Divanı Hümayunda Veziri Azam, Kazasker, Nişancı, Yeniçeri Ağası, Şeyhülislam, Kaptanı Derya bulunurdu.

Divanı Hümayun üyelerinin görevleri ise aşağıdaki gibidir.

Veziriazam: Padişahtan sonra en yetkili kişi veziriazamdır. Padişahın sağ kolu gibi de düşünülebilir. Padişah yoksa ya da seferdeyse padişahı temsil ederdi. Osmanlı Devleti’nde uygulanan örfi hukuk düzenini veziriazam kontrol ederdi. Günümüzdeki devlet adamlarıyla karşılaştırıldığında başbakana denk düşen veziriazam aynı zaman da Tapu Kadastro işlerine de bakabilirdi.

Nişancı: Tapu kadastro işleriyle ilgilenen nişancı Divanı Hümayunla ilgili işlemleri yapar, yazışmaları düzenlerdi. Nişancı, günümüzdeki devlet adamlarından İç İşleri Bakanı ile eşdeğer olarak gösterilebilir.

Defterdar: Devletin geniş topraklarından elde edilen malların ve hazinenin kaydını tutan kişi defterdardır. Çok geniş topraklara sahip olan Osmanlı Devleti’nde, Divanı Hümayuna 2 tane Defterdar konulması uygun görülmüştür. Bu iki defterdardan biri Anadolu biri Rumeli ile ilgilenirdi. Günümüzdeki Maliye Bakanı ile denk sayılabilir.

Şeyhülislam: Osmanlı Devleti’nde alınan kararların dine uygun olup olmadığını kontrol eden kişidir ve din adamıdır. Savaşlardan önce fetva veren kişidir. Günümüzde Diyanet İşleri ile denk olarak gösterilebilir.

Kaptan-ı Derya: Deniz kuvvetleri ile ilgilenen kişidir. Deniz kuvvetlerinin başıdır yani günümüzdeki amiralle eşdeğerdir. Deniz kuvvetlerine yapılacak atamalar Kaptanı Derya’nın elinden geçer. Hüküm yazar ve tuğra çekme işlemini yapar.

Yeniçeri Ağası: İstanbul güvenliğinden sorumlu olan yeniçerilerin başıdır ve hepsini temsilen divanda bulunur. Günümüzdeki İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü gibi sayılabilir.

Kazasker: Divanın adli işlemleri ile kazasker ilgilenir.Yani günümüzdeki Adalet Bakanlığı gibi çalışır. Divanda gerçekleştirilen davalara bakar. Kadı atamalarını yapar.

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
462
300
302
68
32
140
278
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.