Dünya üzerinde suyun her üç hâlde de bulunmasının çevre ve canlılar için önemi

Dünya üzerinde suyun her üç hâlde de bulunmasının çevre ve canlılar için önemi

Günlük hayatta suyun katı, sıvı ve gaz hâlini biliyoruz. Dünya üzerinde suyun her üç hâlde de bulunmasının çevre ve canlılar için önemi hakkında sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

En küçük mikroplardan en büyük hayvanlara, dünya üzerindeki tüm canlıların yaşamları suya bağlıdır. Sahip olduğu çok farklı özellikler sayesinde, Dünya yüzeyinin ve atmosferinin şekillenmesini sağlamış, yaşamın ortaya çıkıp gelişmesinde ve devamlılığında vazgeçilmez bir rol oynamıştır. Dünya yüzeyinin yüzde 71’i su ile kaplıdır; bunun da yüzde 97’sini okyanuslar ve geri kalanını ise buzullar, kutup buzları, göller, nehirler vb. oluşturur.

  • Dünya üzerinde su üç halde bulunabilir, havadaki "nem" aslında su buharı, yani suyun gaz halidir.
  • Kuzey kutbu taraflarındaki buzullar suyun katı halinin doğada bulunan halidir.
  • Okyanus, deniz ve göller de suyun doğada sık görülen sıvı halidir.

Su tüm canlılar için her haliyle önemlidir. Buzullarda yaşayan canlı popülasyonu için karada yaşayanlar için toprak kadar önemlidir.

Buzların erimeden kalması bölgedekilere yaşam alanı sağlamak dışında buzulların erimesi sonucunda okyanus seviyelerinin yükselecek olmasından etkilenecek kara parçaları için de hayati bir olaydır. Günümüzde buzulların erimesi Hollanda'yı tehdit etmektedir.

Şimdi suyun sıvı halinden de bahsedelim, canlıların içebilmesi için uygun olan biçim olan suyun sıvı durumu, canlılığın devamı için çok önemlidir. Sadece içme suyu olarak düşünmeyelim, insan vücudunda büyük oranda bulunan su sıvı halde bulunur, bu diğer canlılar için de büyük oranda geçerli.

Suyun gaz hali, yani havada bulunan hali benim aklıma en çok teknolojiyi getiriyor. Önce iklimsel etkisinden bahsedelim, havada bulunan su buharı atmosferin yaşam şartlarına uygun olmasına etki eder. Havadaki nemin fazla olması ısı iletkenliğini artırıp zaman zaman fazlaca bunalmamıza neden olur. Bunun dışında buhar ütüden gemilere kadar geniş bir teknolojik ürün yelpazesinde bir çok iş için kullanılmaktadır. Günümüzde elektrik üretmek için bile kullanılan en verimli teknolojilerden biri su buharı ile çevrilen buhar türbinleri ve bunlara bağlı jeneratörler.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
1
2
1
1
0
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.