Edebiyatın güzel sanatlar içindeki yeri

Edebiyatın güzel sanatlar içindeki yeri
Edebiyatın güzel sanatlar içindeki yeri hakkında sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Sanat aracılığıyla insan, güzelliğe karşı hissettiklerini (heyecan, hayranlık vb.) tüm yaratıcılığıyla ortaya koyar. Sanat ile insan hayatını güzelleştirmek, renklendirmek amaçlanır.

İnsanların kendilerini ifade etmeleri şiir, tiyatro, resim, müzik, roman gibi farklı araçlarla gerçekleşir. Güzel sanatlar denilen bu araçlardan olan edebiyat ise dil ile ortaya konulan bir etkinliktir. Edebiyat gücünü tamamen dilden aldığı için diğer güzel sanat dallarına göre daha soyuttur.

Hiçbir aracı olmadan alıcısına direkt olarak ulaşan edebiyat, insanlar tarafından oluşturulur, ana konusu insandır ve insanlara hoş duygular yaşatması ile güzel sanatlar içindeki yeri belirlenmiştir. Resim ve müzik ise edebiyatın en yakın olduğu güzel sanat dallarıdır.

Güzel sanatları şu şekilde sınıflandırmak doğru olacaktır.

Güzel sanatlar

A. İşitsel (Fonetik) Sanatlar

  1. Edebiyat
  2. Müzik

B. Görsel (Plastik) Sanatlar

  1. Resim
  2. Heykel
  3. Mimari

C. Dramatik (Ritmik) Sanatlar

  1. Tiyatro
  2. Sinema
  3. Dans
  4. Bale
  5. Opera

132
69
133
43
51
53
41
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.