Ekosistemi oluşturan canlı grupları hangileridir

Ekosistemi oluşturan canlı grupları hangileridir
Ekosistemi oluşturan canlı grupları hangileridir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Ekosistem, belli bir bölgede canlı ve cansız varlıkların sürekli olarak girdiği ilişki olarak tanımlanabilir. Ekosistemi oluşturan şartlar canlı ve cansız varlıklar olarak ikiye ayrılmaktadır. Ekosistemin kurulması canlılık faaliyetlerinin devam edebilmesi için gereklidir. Uzun süre gerektiren bir uyum halinde ekosistem oluşabilir.

Ekosistemi oluşturan canlı grupları, bitkiler, hayvanlar ve insanlar olarak bilinmektedir. Canlıların cansız varlıklarla bir ortam uyumu içinde olması ekosistemin oluşması anlamına gelmektedir. Ekosistemi oluşturan cansız varlıklar ise, toprak, hava, su, iklim, ısı, sıcaklık, nem, basınç şeklinde daha çok fiziki etkenler olarak meydana gelmektedir. Ekosistemlerin korunması için doğal dengelerin ev döngülerin korunması gerekir.

Ekosistemi oluşturan canlı varlıklar

Ekosistemi oluşturan cansız varlıklar gibi bir de etkileşimin oluşabilmesi için var olan canlı varlıklar bulunmaktadır. Bunlar;

  1. Üretici canlılar
  2. Tüketici canlılar
  3. Ayrıştırıcı canlılar

Üretici canlılar: fotosentezle organik besin üreten canlılara “üretici canlılar” adı verilir. Bunların en büyük görevi, tüketicilerin ihtiyaç duydukları besinlerin büyük bir kısmını üretmeleridir. Yeşil bitkiler, üretici canlılar sınıfında yer alır.

Tüketici canlılar: ihtiyaç duyduğu besinleri, bitki ve hayvanlardan karşılayan canlılara “tüketici canlılar” adı verilir. Yeryüzünde en fazla tür sayısına sahip olan tüketici canlılar; etçil ve otçul olmak üzere iki bölümde incelenir.

Ayrıştırıcı canlılar: bu canlı varlıklar, ölen canlı vücutları ile canlı atıklarını kullanırlar. Bu döngü sayesinde doğal temizliğin ve madde döngüsünün oluşmasını sağlarlar.

6
10
5
6
4
5
25
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.