Elektrik motorunun çalışma prensibini araştırınız

Elektrik motorunun çalışma prensibini araştırınız
Elektrik motorunun çalışma prensibini araştırınız bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Micheal Faraday, manyetik alandan yararlanarak itiş gücü oluşturmayı başarmış ve ilk elektrik motoru prototipini 1821 yılında oluşturmuştur. Civa dolu bir kaba ortasında mıknatıs bulunan tel batırılmış ve elektrik verilen telin manyetik alan içerisinde hareket ettiği gözlemlenmiştir. Bu prototip ilk çalışan elektrik motoru olarak bilinmektedir.

Elektrik motorunun çalışma prensibinin temelinde manyetik alan bulunmaktadır. Manyetik alanda bulunan mıknatısların birbirini itiş gücünden yararlanılmaktadır. Mıknatıslar birbirini ittiği sürece manyetik alan içerisinde bulunan iletken hareket halinde olacaktır. Elektrik motorların içerisinde tel ile sarılmış elektromıknatıs görevi gören bobinler bulunmaktadır. Elektrik, bobine ulaştığında mıknatıslanır ve yarım tur atar. Sabit olan diğer mıknatıs etkisiyle de ters yöne yarım tur atmaktadır. Bu durum tekrarlandığında iletken dönmeye ve motor çalışmaya başlamaktadır.

  1. Elektrik motoru sahip olduğu elektrik enerjisini mekanik enerjiye çeviren araçtır.
  2. Motor içinde manyetik bir alan oluşturur.
  3. Daha sonra bu manyetik alandan etkilenen ve dönmeye, hareket etmeye başlayan çubuk ile çalışır.
  4. Elektrik motorunun yaptığı işin tam tersini ise jeneratörler yapar.
  5. Jeneratörler hareket enerjisinden elektrik enerjisi üretirler.

139
8
140
9
6
10
3
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.