Elementlerin sınıflandırılması

Elementlerin sınıflandırılması

Elementlerin sınıflandırılması, periyodik sistemde elementlerin sınıflandırılması nasıl yapılır bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Günlük hayatımızı kolaylaştıran yöntemlerden biri ortak özellikte olan eşyaları sınıflandırmaktır. Kitaplar, giysiler, bilgisayardaki dosyalar bunlara örnek verilebilir. Periyodik sistemdeki elementleri ortak özelliklerine göre sınıflandırmak bize öğrenme kolaylığı sağlar. Periyodik sistemde yer alan elementler; metal, ametal, yarı metal ve asal (soy) gaz olarak sınıflandırılabilir. Og elementi yeni keşfedilmiş olup henüz hangi sınıfa dahil olduğu bilinmemektedir.

Periyodik sistemde bazı grupların özel isimleri vardır:
1A ➙ Alkali Metaller (H hariç)
2A ➙ Toprak Alkali Metaller
3A ➙ Toprak Metalleri
4A ➙ Karbon Grubu
5A ➙ Azot Grubu
6A ➙Oksijen Grubu (Kalkojenler)
7A ➙ Halojenler (Tuz Oluşturan)
8A ➙ Soy (asal) Gaz
B grubu elementleri ➙ Geçiş Metalleri
Lantanit ve Aktinit serisi ➙ İç Geçiş Metalleri

Periyodik sistemde elementler, sol üst köşeye hidrojenin yazılması ve diğer elementlerin de atom numarası artışına göre yazılması ile sıralanmıştır. Atom numarası artışına göre yapılan sıralamada benzer özellik gösteren elementler alt alta getirilmiş ve gruplar oluşturulmuştur. Elementlerin periyodik sistemdeki sıralanmasında ortak bazı genel özellikler gösteren elementler belirli bölgelerde toplanmıştır. Elementler genel olarak metaller, ametaller ve asal (soy) gazlar olarak üç büyük sınıfa ayrılır. Hem metal hem ametal özellikler gösterebilen küçük bir element grubuna da yarı metaller denir. 

Elementler

  • Metaller
  • Ametaller
  • Yarı metaller
  • Asal (soy)
    gazlar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
185
285
173
171
181
174
297
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.