Enbiya suresi, 107. ayetini Resulullah’ın (s.a.v.) peygamber olarak gönderilmesi neden rahmettir

Enbiya suresi, 107. ayetini Resulullah’ın (s.a.v.) peygamber olarak gönderilmesi neden rahmettir
Enbiya suresi, 107. ayetini Resulullah’ın (s.a.v.) peygamber olarak gönderilmesi neden rahmettir, insanların bir yol göstericiyeduyduğu ihtiyacı göz önüne alarak yorumlayınız.

Yorumlayalım

“... Ve seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.”
(Enbiya suresi, 107. ayet) Resulullah’ın (s.a.v.) peygamber olarak gönderilmesi neden rahmettir? İnsanların bir yol göstericiye duyduğu ihtiyacı göz önüne alarak yorumlayınız.

Peygamberimiz şüphesiz ki alemlere rahmet olarak gönderilmiştir. Peygamberimiz alemlerin ışığı, yol göstericisidir.

Ayette bahsedilen alemler; insan ve cin alemidir. İnsan ve cin alemine akıl bahşedilmiş olduğundan dolayı, insan ve cin alemi peygamberimizi takip etmeli, onun yaptıklarını yapmalıdır.

Hz. Muhammed bütün insanlığa gönderilmiş bir peygamber, dolayısıyla âlemlere rahmettir. Onun getirdiği Kur’an çağlar üstü, evrensel bir kitaptır; soy sop, ırk veya kültürel çevre farkı gözetmeksizin bütün insanlığa hitap etmekte, herkese doğru yolu göstermektedir; akıl ve sağduyuya hitap edip insanları birlik, beraberlik, kardeşlik, adalet, eşitlik ve yardımlaşmaya çağırmaktadır. Âlemlere rahmet olmasının bir sonucu olarak insanlara birbirlerini, hayvanları, bitkileri sevmeyi; ekolojik dengeyi korumayı tavsiye etmiştir. İnsanlara kurtuluş ve mutluluğa erme yollarını öğreten yine odur.

Onun vasıtasıyla insanlar dünya ve âhiret hayatı bakımından birçok iyilik elde etme imkânı bulmuşlardır. O geldiği zaman insanlık onuru çiğneniyor, insanlar tanrı diye elleriyle yaptıkları putlara tapıyor, kız çocuklarını diri diri toprağa gömüyorlardı. Yüce Allah insanları bu bâtıl inançların kıskacından kurtarmak, onları düşüncede, inançta ve toplumsal hayatta özgürlüğe kavuşturmak amacıyla Hz. Peygamber’i göndermiştir. O getirdiği dinî ve ahlâkî prensipler sebebiyle insanlık için bir rahmet olmuştur.

2
2
20
5
2
8
112
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.