Enbiya suresi 22. ayeti hangi kavramla ifade edilir

Enbiya suresi 22. ayeti hangi kavramla ifade edilir

Enbiya Suresi, 22. ayetinden hangi sonuçlar çıkarılamaz bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Soru : “Eğer yerde ve gökte Allah’tan başka ilahlar olsaydı, yer ve gök bozulur giderdi.” (Enbiya Suresi, 22. ayet.)
Yukarıda anlamı verilen ayetten, aşağıdaki sonuçlardan hangisi çıkarılamaz?
A) Evrende bir düzenin bulunduğu
B) Yeryüzünün göklerden önce yaratıldığı
C) Birden fazla ilah olması durumunda evrendek
D) Evrenin bir tek yaratıcı tarafından yaratıldığı

Cevap: Yeryüzünün göklerden önce yaratıldığı

Enbiya Suresi, 22. ayet, Lev kâne fîhimâ âlihetun illâllâhu le fesedetâ, fe subhânallâhi rabbil arşi ammâ yasıfûn(yasıfûne).

Tevhid inancı, İslam dininde oldukça önemlidir. Tevhid inancını benimseyen kişilere Müslüman denir. Tevhid inancı, Allah'ın varlığını, birliğini ve dirliğini koşulsuz olarak kabul etmektir. Peygamberimiz insanları TEVHİD inancına çağırmıştır.  Peygamberimizde yaşadığı dönemde insanları tek bir yaratıcının var olduğunu ve onun da yüce Allah (c.c) olduğunu söylemiştir. Kendisininde onun elçisi olduğunu belirtmiştir. Bu inanışına TEVHİD inancı adı verilir. Tevhid halk arasında “Lâ İlâhe İllâllah” sözü ile akla gelir. Bu kelimeye kelime-i tevhit adı verilir. Bu kelamın anlamı ise şu şekildedir; Allah (c.c)'den başka ilah yoktur.

Kaynak:Haber Kaynağı
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
1
0
1
1
0
4
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.