Farklı yaş gruplarının içme suyu tüketim miktarını etkileyen faktörler

Farklı yaş gruplarının içme suyu tüketim miktarını etkileyen faktörler
Kendi yaş grubunuzun günlük su ihtiyacınızın ne kadar, aile bireylerinin ve kendinizin günlük içme suyu tüketimini karşılaştırınız, farklı yaş gruplarının içme suyu tüketim miktarını etkileyen faktörler nelerdir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Su tüketim ihtiyacı fiziksel aktivite seviyesine, kalori/enerji ihtiyacına, vücut kütle büyüklüğüne, yaşa ve cinsiyete bağlı olarak değişir.
Farklı yaş gruplarında fiziksel aktivite ve kalori/enerji ihtiyacı farklılık gösterdiği için su ihtiyacı da değişmektedir.

Örneğin cinsiyet farkı gözetmeksizin 2-3 yaş aralığındaki bir çocuğun günlük kalori ihtiyacı 1000-1400 kcal (kilo-kalori) ve günlük su ihtiyacı 1.3 litredir. 4-8 yaş arasında günlük kalori ihtiyacı 1400-1600 kcal ve gülük su ihtiyacı 1.7 litredir. 14 yaş ve üzerinde kadın ve erkek günlük enerji ihtiyaçları farklılık gösterir. Örneğin 19-30 yaş aralığında bir kadın günlük 2000-2200 kcal enerjiye ve 2.7 litre su tüketimine ihtiyaç duyarken aynı yaşlardaki bir erkekte bu ihtiyaç 2600-2800 kcal enerji ve 3.7 litre su tüketimidir. 30 yaş üzerinde bireylerde günlük kalori ihtiyacı yaşlanmaya bağlı olarak azalır ve bu duruma uygun olarak günlük su tüketim ihtiyacı da azalmaktadır. 

Ayrıca araştırmalar yaşlanma ile birlikte susama ve su alımı düzenlenmesinde değişiklikler meydana geldiğini göstermiştir. Susuzluk hissinin oluşmasında görevli reseptörlerin yaşlanma ile görev yapamaz hale gelmesiyle susuzluk hissi yaş ile azalmaktadır. Ancak yine de düzenli su içme alışkanlığının yaşlılıkta da korunması vücudun susuz kalmasının önlenmesinde önemlidir. 

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.