Geçmişten günümüze toprak niçin bu kadar çok önemlidir

Geçmişten günümüze toprak niçin bu kadar çok önemlidir

Sizce geçmişten günümüze toprak niçin bu kadar çok önemlidir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Öncelikle toprak, yeryüzünde yaşayan tüm canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için tüm koşulları kendisinde barındırır. Bu nedenle de toprak ve canlılar aralarında sıkı sıkıya bir bağ kurarlar.

Eğer yeryüzü toprak ile değil de sadece kayalardan meydana gelseydi ve yeryüzünün örtüsü toprak değil de kayalar olsaydı hayatımız son derece imkansız ve zor olurdu.

Toprak, geçmişten günümüze çok önemlidir. Çünkü;

  • Yaşam kaynağıdır.
  • İlk insandan, günümüze kadar tarım için kullanılan bir arazidir.
  • Milyonlarca çeşit canlı, bakteri, organizmayı içerir.
  • Bitkilerin, insanların, hayvanların kısacası canlıların besin kaynağıdır.
  • Yaşım temelidir.
  • Suyu ve havayı temizler.
  • Geçmişte insanlar, topraktan yemek kapları ve çeşitli ürünler meydana getirmiştir.

Toprak hayatımızda önemlidir çünkü; topraktan gelen vitaminlerle doğup gelişen canlılar için toprak, saymakla bitmeyen sebzeler ve meyveler verir. Ayrıca toprak, doğada yaşayan bir çok canlının doğal yaşam alanıdır. Yani toprak bünyesinde bir çok canlıya da hayat vermektedir.

Toprağın diğer bir faydası ise içinde bulundurduğu elementlerdir. Toprağın içinde demir gibi bir çok maden bulunmaktadır. Bu madenler topraktan çıkarılır ve günlük hayatımızı kolaylaştıran araç ve gereçler yapılmaktadır.

Toprağın üstü kadar altı da bizim için son derece önemlidir. Toprağın altında gizli olan petrol, kömür ve su gibi bir çok yer altı zenginlikleri yeryüzüne çıkarıldığında ülkemizin refah seviyesi ve ekonomik düzeyi de artmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
184
214
47
48
51
48
522
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
1 Yorum