Girmeden tefrika bir millete düşman giremez / Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez dizelerde anlatılmak istenen nedir

Girmeden tefrika bir millete düşman giremez / Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez dizelerde anlatılmak istenen nedir
Girmeden tefrika bir millete düşman giremez / Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez dizelerde anlatılmak istenen nedir konu ile ilgili detaylı bilgilere yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Soru : ”Girmeden tefrika bir millete düşman giremez.
Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez.”
(M. Âkif Ersoy, Safahat, s. 162.)
tefrika: Ayrılık, bölünme.
Yukarıdaki dizelerde anlatılmak istenen nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Ödev cevabı kısaca : Bu dizeler, birliğin gücünü vurgulamaktadır. “Tefrika” yani ayrılık ve bölünme, bir milleti zayıflatır ve düşmanın işine gelir. Ancak bir araya gelindiğinde, topluca hareket edildiğinde millet güçlü olur ve düşmanın saldırılarına karşı koyabilir. Bu dizeler, milli birlik ve beraberliğin önemini anlatır. Arkadaşlarınızla bu konuyu paylaşarak birlikte hareket etmenin gücünü vurgulayabilirsiniz.

Bu dizede, bir milletin birlik ve beraberliğinin ne kadar önemli olduğu vurgulanmaktadır. "Girmeden tefrika bir millete düşman giremez" ifadesiyle, bir milletin iç bütünlüğü ve beraberliği korunduğu sürece dış düşmanların müdahalesinin zor olacağına işaret edilmektedir. Ancak, millet içinde ayrılık ve bölünme olduğunda, dış düşmanlar bu durumu fırsat bilerek kolayca müdahale edebilirler. Dolayısıyla, millet olarak birlik ve beraberliğimizi korumak, birlikte hareket etmek ve ayrılıkçı güçlere karşı dayanışma içinde olmak hayati önem taşımaktadır. Bu dizeyi arkadaşlarımla paylaşarak, millet olarak birlik ve beraberliğimizi güçlendirmemiz gerektiğini vurgulayabilir ve iç bütünlüğümüzü korumak için birlikte hareket etme çağrısı yapabilirim.

85
5
43
1
0
2
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.