Göç sonucunda göç edilen ve göç alan yerlerde sizce ne tür sorunlar yaşanabilir

Göç sonucunda göç edilen ve göç alan yerlerde sizce ne tür sorunlar yaşanabilir

Göç sonucunda göç edilen ve göç alan yerlerde sizce ne tür sorunlar yaşanabilir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

İnsanlar geçmişten günümüze kadar bir çok nedenlerden dolayı yaşadıkları yerlerden başka yerlere göç etmişlerdir ve haliyle bu göç hareketleri ile hem göç alan hem de göç veren yerlerde büyük sorunlar ve sonuçlar meydana gelmiştir. Bu yazımızda göç alan ve göç veren yerlerdeki sorunlar kısaca hakkında sizler için derlediğimiz bilgileri sizlere aktaracağız.

Göç alan ve göç veren yerlerdeki sorunlar:

  • Göç alan bölgelerde nüfus bir anda büyük oranda artar ve böylece nüfus artış hızı da bu bölgede artmış olur.
  • Genellikle iş olanaklarının çok olduğu yerlere erkekler göç ettiğinden dolayı göç alan yerlerde erkek nüfus oranı artarken göç veren yerlerde ise azalır ve dolayısıyla göç veren yerlerde erkek iş gücü sıkıntısı yaşanmaya başlar.
  • Göç alan bölgelerde nüfusun hızlı bir şekilde artması nedeni ile insanlar yerleşmek için plansız konutlar inşa etmeye başlarlar ve bunun sonucunda da çarpık kentleşme meydana gelir.
  • Göç alan bölgelerde göçlerden önce sanayi tesisleri kent dışında ve insanların yaşam alanlarından uzakta, güvenli yerlerde yer alırken göçlerden sonra kent dışına yerleşimler artar ve sanayi tesisleri kent içine gelmiş olur.
  • Göç alan bölgelerde nüfus arttığından dolayı yol, su, elektrik ve benzeri gibi alt yapı hizmetleri yetersiz kalmaya başlar.
  • Göç alan bölgelerde alt yapı hizmetleri yetmediğinden dolayı zamanla sel, heyelan gibi doğal afetler ve sağlık sorunları her gün daha da artmaya başlar.
  • Göç alan kentsel bölgelerde hızlı nüfus artışı ile birlikte trafik sorunları meydana gelir ve trafik kazaları ile can ve mal kaybı da artar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
2
0
1
1
1
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.