Gökyüzünde gördüğümüz yıldızlar neden mevsimden mevsime değişiyor

Gökyüzünde gördüğümüz yıldızlar neden mevsimden mevsime değişiyor

Gökyüzünde gördüğümüz yıldızlar neden mevsimden mevsime değişiyor bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Gökyüzünde gördüğümüz yıldızların mevsimden mevsime değişmesinin temel nedeni, Dünya'nın yörüngesidir. Dünya, Güneş etrafında eliptik bir yörünge üzerinde dönerken, ekseninin etrafında da eğik bir şekilde dönüş yapar. Bu durum, Dünya'nın yıl boyunca mevsimlerin değişmesine neden olan mevsimsel eğimi ve değişen güneş ışığı miktarını açıklar.

Yıldızların gökyüzündeki konumlarının değişmesinin iki nedeni vardır. Birincisi Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki dönüşü, ikincisi ise Güneş etrafındaki hareketidir. Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki hareketi nedeniyle gökyüzünde gördüğümüz yıldızların konumları gece boyunca değişir.

Yıldızlar her 23 saat 56 dakikada bir (bu süre genellikle yıldız günü olarak isimlendirilir) gökyüzündeki konumlarına geri döner. Örneğin bir gece belirli bir noktadan gökyüzüne baktınız ve parlak bir yıldız gördünüz. Bir sonraki gece tam olarak aynı zamanda ve aynı yerden baktığınızda yıldızın bir önceki geceye göre biraz daha batıda olduğunu görürsünüz. Aslında 4 dakika önce baksaydınız yıldızı tam olarak aynı konumda bulabilirdiniz. Bu durumun nedeni ise Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönerken aynı zamanda Güneş’in çevresindeki yörüngesinde de hareket etmesi.

Bazı mevsimlerde gördüğümüz bazı yıldızları ise diğer mevsimlerde göremeyiz. Yıldızlar güneş battıktan sonra görünür. Bu nedenle ancak Güneş’in tersi yöndeki yıldızlar gökyüzünde görülebilirken, Güneş’in arkasında kalan yıldızlar fark edilemez. Dolayısıyla gökyüzünde hangi yıldızları görebildiğimizi Dünya’nın Güneş etrafında belirli bir zamanda hangi konumda bulunduğu belirler.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
2
43
2
2
5
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.