Ham maddeye yakın yerlerde kurulan kâğıt fabrikaları hangileridir

Ham maddeye yakın yerlerde kurulan kâğıt fabrikaları hangileridir
Ham maddeye yakın yerlerde kurulan kâğıt fabrikaları hangileridir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Kağıt fabrikaları ham maddeye yakın yerlerde ve su kaynaklarının en elverişli olduğu bölgelerde kurulmaktadır. Türkiye’de kurulan fabrikalar genelde ham maddeye yakın alanlarda kurulmakta ve fabrikalarda üretim kapasitesi arttırmak ve maliyeti düşürmek için bu tercih kabul edilmektedir.

Kağıt fabrikalarında kağıt hamuru elde etmek için suya oldukça fazla ihtiyaç bulunmaktadır. Bu nedenle fabrikalar orman ve su kaynakları yakınlarında kurulmaktadır. Kağıt fabrikalarının sayısının fazla olduğu gibi geri kazanım ve geri dönüşüm fabrikaları da fazladır.

Ülkemizde ham maddeye yakın yerlerde kurulan fabrikalardan biri kâğıt fabrikalarıdır. Aksu (Giresun), Çaycuma (Zonguldak), Taşköprü (Zonguldak), Balıkesir, Dalaman (Muğla) ve Taşucu (Mersin) kâğıt fabrikaları orman alanlarına yakın yerlerde kurulmuştur. Orman alanlarına yakın yerlerde kurulan fabrikalardan biri de kereste fabrikalarıdır. Kastamonu, Bolu, Düzce, Samsun, Balıkesir ve İzmir’de kereste fabrikalarının bulunmasının nedeni ham maddeye yakınlıktır.

Ham maddeye yakın yerlerde kurulan kağıt fabrikaları şu şekildedir:

  • Zonguldak – Çaycuma
  • Giresun – Aksu
  • Balıkesir
  • Afyon – Çay
  • Muğla – Dalaman
  • Mersin – Taşucu

5
0
2
2
1
0
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.