Hat sanatı, yazı tipleri/karakterleri, kâğıt, kitap, kütüphane

Hat sanatı, yazı tipleri/karakterleri, kâğıt, kitap, kütüphane

Hat sanatı, yazı tipleri/karakterleri, kâğıt, kitap, kütüphane konularında sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Kütüphaneler üzerine bir yazı

Kitap okumak insana yeni ufuklar açar. İnsanın sınırlı dünyasını genişletir onu anlam deryasında daha da zengin kılar. Kitapların en güzel saklandığı ve bizlerin hizmetine sunulduğu yerler ise kütüphanelerdir. Yani kitap evleridir. Kütüphaneye çalışmaya araştırmaya giden insanlar kendilerini öyle huzurlu öyle mutlu hissederler ki bıraksanız sanki orada yatacak gibidirler. Onlar için hayat ne ise kitaplar da odur. Bu bakımdan kütüphaneler onlar için bir kaçış yuvası yahut da cennetten bir köşedir. Böylece hem vakitlerini iyi geçirirler hem de bilgilerini zenginleştirirler. Bu bakımdan Kütüphaneler Haftası ve kütüphaneler ile ilgili bakış açıları çok önemlidir.

Hat sanatı nedir

Belirli kurallar çerçevesinde ilerlemeyen, hattat’ın kendi yönlendirmesiyle yapılan Hat, matbaanın icadından önce elle yazılan kitaplar aracılığıyla gelişmiş ve yaygınlaşmıştır. Hat Sanatının modern bir tanımı ise "işaretlere anlamlı, ahenkli ve hünerli bir şekilde biçim verilmesi sanatı" şeklindedir.

Hat Sanatında kullanılan malzemeler ;

Makas, yazı takımı, aharlı kağıt, mürekkep, kalemtraş, kalemdan (kalem kutusu), lika (mürekkebe katılan has ipek), hokka (içine mürekkep konulan küçük kap), mühre (kapıda düzlük vermekte kullanılan camdan araç), celi kalem (büyük boy yazılar için kalın kamıştan ya da tahtadan yapılan kalem)

Başlıca Hat Sanatı yazı türleri;

Kufi: Hz. Ali'nin Kufe'yi merkez olarak seçmesinin ardından Kufe'nin siyasi merkez olmasıyla gelişen bu yazı biçimi köşeli, çetin denilebilecek bir üsluba sahiptir. Bu yazı biçimi İslam coğrafyasındaki en eski yazı biçimidir.

Sülüs: Sülüs, üçte bir demektir. Bu adın nereden geldiğine dair çeşitli rivayetler vardır. Ancak Sülüs ile yazılan bir harfin üçte iki nispetinde düzlük, üçte bir nispetinde de yuvarlaklığı haiz olması bu adın nereden kaynaklandığı hakkında bize bir fikir verebilir. Yumuşak ve tatlı bir görünüme sahip olan sülüs, ümmü'l-hutût (yazıların anası) olarak da adlandırılmıştır. Bu yazı biçimi bilhassa kitap unvanlarının, kıt'aların ve levhaların yazılmasında kullanılmıştır.

Nesih: İslam coğrafyasında genişçe kullanılmış bu yazı türü Sülüs'e çok benzer. Sülüs yazının küçük boyutlarda yazılmışıdır. Nesih, bir şeyi ortadan kaldırmak anlamına gelmektedir. Bu ismin nereden geldiği hakkında muhtelif rivayetler bulunmaktadır. Ancak Nesih'ten önce çok yaygın bir şekilde kullanılan Kufî yazısını revaçtan düşürdüğü, kullanılmasını bıraktırdığı için bu ismin kullanıldığı düşünmektedir. Nesih'in kıvrak ve latif tarzı sebebiyle Kur'an yazımında Kufî yazı terk edilmiş ve Nesih tercih edilir olmuş.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
316
520
504
39
63
45
278
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.