Hücrenin canlılığını sürdürebilmesi için nelere ihtiyacı vardır

Hücrenin canlılığını sürdürebilmesi için nelere ihtiyacı vardır

Hücrenin canlılığını sürdürebilmesi için nelere ihtiyacı vardır bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Bir canlıyı oluşturan en küçük yapı birimi hücre olarak adlandırılmaktadır. Tüm canlılar hücre veya hücrelerden meydana gelmektedir. Bir varlığın canlı niteliği taşıması için gerekli olan bazı özellikler bulunmaktadır. Bu özellikler canlıların ortak özellikleri olarak adlandırılmaktadır.

Bu özellikler; hücresel yapıda olma, beslenme, solunum, büyüme, hareket, boşaltım, üreme, uyarılma ve organizasyon özellikleridir. Bu özelliklerden bazıları (üreme vs.) canlılığın devamı için gerekli olmasa da bir çoğu canlılığın devamı için gereklidir. Hücreler bu özelliklere sahip olduklarında canlılık halleri devam etmiş olacaktır. Bu özelliklerin bir çoğu farklı canlı hücrelerinde farklı şekillerde yapılıyor olsa da temel amaçları birdir.

Organ: Aynı görevi gerçekleştirmek için birleşmiş doku topluluğuyla meydana gelir ve vücudun sınırları belirlenmiş bir bölümüdür. Yani aralarındaki fark dokunun çok küçük, organınsa dokulardan oluşmuş daha büyük bir şey olmasıdır.

Hücrelerin canlılığını sürdürebilmeleri için aşağıdakilere ihtiyacı vardır;

  1. Büyüme ve gelişme
  2. Solunum
  3. Boşaltım
  4. Üreme
  5. Tepki işlevlerini yerine getirmesi gerekir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
75
9
4
4
4
34
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.