Hz. Yakup’un (a.s.) tavsiyesi ile Hz. Yusuf’un (a.s.) duası arasında ilişki kurunuz ve siz de örnek bir dua metni

Hz. Yakup’un (a.s.) tavsiyesi ile Hz. Yusuf’un (a.s.) duası arasında ilişki kurunuz ve siz de örnek bir dua metni

Hz. Yakup’un (a.s.) tavsiyesi ile Hz. Yusuf’un (a.s.) duası arasında ilişki kurunuz ve siz de örnek bir dua metnini aşağıya yazınız detaylar haberimizde...

Hz. Yakup’un (a.s.) tavsiyesi ile Hz. Yusuf’un (a.s.) duası arasında ilişki:

Hz. Yusuf (a.s), kardeşlerinin kıskançlığı üzerine sebebiyle bir kuyuya atılmış, burada yolcular tarafından bulunmuştur. Bunun üzerine ise Allah'a şu şekilde yakarmıştır;

“Ey Rabbim! Zindan bana bunların davet ettikleri şeyden daha sevimlidir. Eğer Sen, bu kadınların tuzaklarını benden uzaklaştırmazsan, ben onların sevdasına düşer, cahillerden olurum.” (Yûsuf suresi, 12/33. ayet)

Hz. Yakup’un (a.s.) tavsiyesi ile Hz. Yusuf’un (a.s.) duası arasında ilişki doğru bir ilişkidir. Hz. Yakup'un tavsiyesini dikkate alan Hz. Yusuf, dua etmiştir. Allah'a içten bir şekilde yakarmıştır.

Hz. Yusuf, zindana düştükten sonra, yine Allah'a şu şekilde yakarmıştır;

“Ey Rabbim! Sen bana dünya mülkünden nasip verdin ve bana rüyaların tabirinden bir ilim öğrettin. Ey gökleri ve yeri yoktan var eden Rabbim! Benim velim sensin, benim canımı Müslüman olarak al ve beni sâlih kulların arasına kat!” (Yûsuf suresi, 12/101. ayet)

Siz de örnek bir dua metnini yazınız:

1. Örnek: Allah'ım sen beni, annemi, babamı, ailemi ve tüm inananları bağışla. Sen bizlere sınırsız nimetler verdin. Sen bizlere sayısız nimetler verdin. Sana şükürler olsun. Sana olan imanımı artır. Sen, beni Hz. Muhammed'in yolundan gidenlerden eyle. Şüphesiz senin kudretin her şeye yeter.

2. Örnek: ''Allah'ım sen affedicisin, cömertsin, affetmeyi seversin, beni de affet. Allah'ım, bize dünya ve ahirette iyilik ver, bizi cehennem azabından koru. Allah'ım, şimdiye kadar yaptığım, bundan sonra yapacağım işlerin şerrinden sana sığınırım. Allah'ım, senden hidayet, takva, iffet ve gönül zenginliği isterim.

3. Örnek: Yâ Rabbî!.. Ana babamıza, evlâtlarımıza, akraba ve bütün din kardeşlerimize hayırlı ömürler, güzel huy, akl-ı selim, sıhhat, afiyet, hidayet ve istikamet ihsan eyle! Bize sarsılmaz bir iman, güzel bir ahlâk, şükredici bir kalb, sabredici beden, zikredici dil, kaza ve kaderine rıza gösteren hayırlı ömür, dünya ve ahirette güzellik ihsan et! Hastalarımıza şifa, dertlilerimize deva ihsan eyle! Bizi şeytanın, nefsin ve düşmanların şerrinden muhafaza eyle! İlmimizi, ihlasımızı, kabiliyetimizi artır! Yapmaya çalıştığımız ibâdetlerimizi kabul eyle!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
13
7
1
13
12
2
125
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.