İbni Sina’nın yazdığı eserlerin adlarını ve içerikleri

İbni Sina’nın yazdığı eserlerin adlarını ve içerikleri

İbni Sina’nın yazdığı eserlerin adlarını ve içerikleri hakkında sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

 

Onun yazdigi eserlerin adlarini ve iceriklerini birlikte ogrenelim;

El - Kanun fi't - Tıp: İbn-i Sina'nın tıp deneyimlerinin, tecrubelerin oldugu bir cesit ansiklopedi olan bu eser, anlam bakimindan Tip kanunu anlamini tasir. Bu kitap tum dunyada okutulmaktadir.
Kitabu'n - Necat: Anlamı "Kurtuluş Kitabı" olan bu kitap Ibn-i Sina'nin metafizik konularda yaptigi calismalari icerir.
İşarat ve'l- Tembihat: Kendisinin bu eseri mantık, fizik ve metafizik calismalari icermektedir ve tam 20 bolumden olusur. Ibn-i Sina'nin goruslerini icermektedir.
Kitabü'ş - Şifa: Bu eser 10 ciltten olusmakta, iceriginde mantık, matematik, fizik ve metafizik alanlarinda yazilmis bilgiler yer almaktadir. Bu eser de digerleri gibi Latince'ye cevrilmis ve tum dunyada okutulmustur.
Ibn-i Sina henuz 16 yasindayken gercek bir Tip doktoru olmustur. Onun essiz zekasi ve caliskanligi, tum dunya tarafindan bilinmektedir.

İbn-i Sina Eserleri

  • El-Kanun fi't-Tıb, (ö.s), 1593, "Tıpta Kanun"(Tıp ile ilgili zamanının bilgilerini ihtiva eder. Orta çağda dört yüz yıl Batı'da ders kitabı olarak okutulmuştur. Latinceye on çevirisi yapılmıştır.)
  • Kitabü'l-Necat, (ö.s), 1593, ("Kurtuluş Kitabı"Metafizik konularda yazılmış özet bir eserdir. )
  • Risale fi-İlmi'l-Ahlak, (ö.s), 1880, ("Ahlak Konusunda Kitapçık")
  • İşarat ve'l-Tembihat, (ö.s), 1892, ("Mantık, Fizik ve Metafizik bölümlerini içerir. 20 bölümden oluşur.)
  • Kitabü'ş-Şifa, (ö.s), 1927, ("Mantık, Matematik, Fizik ve Metafizik konularında yazılmış on bir cilt hacimli bir eserdir. Birçok kere Latinceye çevrilmiş ve ders kitabı olarak okutulmuştur."). Mantık bölümü, Giriş, Kategoriler, Yorum Üzerine, Birinci Analitikler, İkinci Analitikler, Topikler, Sofistik Deliller, Retorik ve Poetika kitaplarından oluşur. Tabiat Bilimleri bölümü, Fizik, Gökyüzü ve Âlem, Oluş ve Bozuluş, Etkiler ve Edilgiler, Mineroloji ve Meteoroloji, Psikolıji, Botanik ve Biyoloji kitaplarından oluşur. Matematik Bilimleri bölümü, Geometri, Aritmetik, Musiki ve Astronomi kitaplarından oluşur. Yirmi ikinci ve son kitap ise Metafizik'tir.

Kaynak:Haber Kaynağı
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
12
30
12
12
12
12
60
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.