İlhan Berk, İkinci Yeni şiirini Anlamın yeri düzyazıdır, bir şey anlamak isteyenler düzyazı okusunlar, şiir bir şey anlatmaz

İlhan Berk, İkinci Yeni şiirini Anlamın yeri düzyazıdır, bir şey anlamak isteyenler düzyazı okusunlar, şiir bir şey anlatmaz

İlhan Berk, İkinci Yeni şiirini Anlamın yeri düzyazıdır, bir şey anlamak isteyenler düzyazı okusunlar, şiir bir şey anlatmaz, güzellik bir şey anlatmaz çünkü şeklinde savunmuştur konu ile ilgili detaylı bilgilere yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Soru : İlhan Berk, İkinci Yeni şiirini “Anlamın yeri düzyazıdır. Bir şey anlamak isteyenler düzyazı okusunlar. Şiir bir şey anlatmaz. Güzellik bir şey anlatmaz çünkü.” şeklinde savunmuştur. Şairin düşüncelerine katılıyor musunuz? Niçin?

Ödev cevabı kısaca : Kısmen katılıyorum. Çünkü bence şiir günü geldiğinde haksızlıkları yoksulluğu, insanların sorunlarını da anlatabilir. Şiir insan içindir. İnsan için olan bir şeyi insandan dil aracılığı ile uzaklaştırmak pek mantıklı gelmemektedir.

İlhan Berk'in "Şiir bir şey anlatmaz. Güzellik bir şey anlatmaz çünkü." şeklindeki görüşü, geleneksel anlam taşıyan şiir anlayışına karşı bir duruşu yansıtır. Ona göre, şiir öncelikle duyusal bir deneyim sağlar ve anlamın ifadesinden ziyade sesin, ritmin ve dilin ön planda olduğu bir sanat formudur. Bu perspektife katılanlar, şiirin estetik bir deneyim olduğunu düşünerek anlamın ikinci planda olduğunu savunabilirler. Ancak, geleneksel şiir anlayışına bağlı olanlar, şiirin özünde anlamın bulunması gerektiğini düşünebilirler. Her iki bakış açısı da edebi dünyada var olan çeşitliliği yansıtır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.