İlk kalıcı dişiniz çıktığında kaç yaşındaydınız

İlk kalıcı dişiniz çıktığında kaç yaşındaydınız
İlk kalıcı dişler ne zaman çıkar, kalıcı dişlerimiz kaç tanedir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

İlk kalıcı diş ne zaman çıkar
5-6 yaşında süt dişlerinin en gerisinden çıkan 1. büyük azı dişidir. Bu diş tüm süt dişleri ağızda iken çıkan bir diştir. Genellikle ebeveynler tarafından süt dişi sanılır. 
Diğer kalıcı dişler ne zaman çıkar
Ön kesici kalıcı dişler 7 yaşında alt çeneden süt dişlerinin düşmesiyle çıkmaya başlar. 8 yaşının sonunda düşen üst ön süt dişlerinin yerine kalıcı ön kesici dişler yerini alır. 8-9 yaşında çocuğun üst ve alt   çenesinde 8 tane kalıcı ön keser dişler çıkmasını tamamlar. 9-10 yaşında süt yan dişlerin düşmesiyle kalıcı 1. Küçük Azılar yerlerini alır. 10-11 yaşlarında da 2. Küçük Azılar, 2. Büyük Azılarda 12 yaşlarında çıkar. Bu nedenle bu dişe 12 yaş dişi de denir. 12 yaşında kanin yani halk arasında köpek dişi dediğimiz diş çenedeki yerini alır. Normal koşullarda 17-25 yaş arasında (20 yaş dişi, akıl dişi) gibi isimler verilen 3. Büyük Azı dişi çıkar.
Kalıcı dişler kaç tanedir
Tüm dişler tamamlandığında erişkin bir insanda alt çenede 16 üst çenede 16 diş olmak üzere toplam 32 diş bulunur.

43
37
66
6
30
10
615
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.