İnançla ilgili felsefi yaklaşımlardan hangilerini biliyorsunuz

İnançla ilgili felsefi yaklaşımlardan hangilerini biliyorsunuz
İnançla ilgili felsefi yaklaşımlardan hangilerini biliyorsunuz bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

İnançla ilgili felsefi yaklaşımlardan hangilerini biliyorsunuz? Arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Bildiğim felsefi yaklaşımlardan bazıları teizm, deizm, materyalizm, pozitivizm, sekülarizm, agnostisizm ve ateizmdir. Teizm, genellikle yaratıcı, aşkın ve mutlak bir Tanrı inancını savunan felsefi düşünceye denir. Bu düşünceyi benimseyen kişilere teist denir.

Etkinlik

Size göre inançla ilgili farklı yaklaşımların ortaya çıkmasının sebepleri nelerdir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla değerlendiriniz.
Cevap
: Rönesans ve Reform hareketleri, bilimsel ve teknolojik alanda yaşanan baş döndürücü gelişmeler vb. sebepler; Avrupa’da insana, dine, bilime, evrene, dünyaya bakışın değişmesine neden olmuştur. Bu durum da Batı dünyasında genelde Hristiyanlığa, özelde de dine ve dinî değerlere karşı mesafeli duran, aklı dinin yerine ikame eden inanç ve anlayışların yaygınlaşmasına yol açmıştır. Bütün bunların sonucunda da geleneksel inanç biçimlerini reddeden birtakım felsefi yaklaşımlar insanlar arasında yayılmış ve benimsenmiştir.

Düşünelim

Teizm kavramı sizde neler çağrıştırıyor? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap
: Teizm, genellikle yaratıcı, aşkın ve mutlak bir Tanrı inancını savunan felsefi düşünceye denir. Bu düşünceyi benimseyen kişilere teist denir.

1
0
2
0
2
2
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.