İnsan Hakları Dinleme/İzleme Metni Cevapları (6. Sınıf)

İnsan Hakları Dinleme/İzleme Metni Cevapları (6. Sınıf)
İnsan Hakları Dinleme/İzleme Metni Cevapları, 6. Sınıf Türkçe Anka Yayınları Ders Kitabı Sayfa 91, 92, 93, 94 Etkinlik Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

İnsan Hakları Dinleme/İzleme Metni Cevapları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 91 Cevabı

DÜŞÜNELİM-TARTIŞALIM

1. İncelediğiniz “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi” ile ilgili önemli gördüğünüz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap
: İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, ırk, dil, din ayrımı gözetmeksizin dünya üzerindeki bütün insanların temel haklarını beyaz eden bir bildiridir. Bu bildiride bütün insanlığın yararlanacağı hakların güvence altına alındığını gördüm.

2. İnsanların bireysel ve toplumsal haklarını bilerek yaşamaları niçin önemlidir?
Cevap
: Toplum bireylerden oluşur ve bireyler toplumun biricik taşıyıcılarıdır; bireyler sadece toplum içinde var olur. Toplum içindeki görevlerini yerine getirerek toplumda yer almasına, sayılmasını ve sevilmesini sağlar. Böylece hem birey haklarını alarak bilerek yaşayabilir hem de toplum gelişir.

Yukarıdaki görseller neleri çağrıştırıyor? Görsellerden hareketle dinleyeceğiniz şiirin konusunu tahmin ediniz.
Cevap
: Dünyayı bölen sınır çitleri, ve dünyanın her yerindeki çocuklar ile ilgili bir metin olduğunu çağrıştırmaktadır.

1. ETKİNLİK

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 92 Cevabı

Aşağıdaki kelimeleri kendi ifadelerinizle tanımlayınız. Daha sonra tanımlarınızın doğruluğunu sözlükten kontrol ediniz. Bu kelimeleri cümle içinde kullanınız.

Bildiri: Bilimsel toplantılarda bir konu üzerinde yapılan açıklama, görüş ve okunan rapor . Bildiri yayımlayanlar arkadaşımızdı.
Kölelik: Kölelik, bir insanın başka birinin malı ve mülkü olması. Kölelik çok kötü bir şeydir.
Evrensel: Evrensel, evrensel olan ya da dünya çapında olan şey. Evrensel değerlere dört elle sarılmalıyız.
Ceza: uygun olmayan tepki ve davranışları önlemek ya da böylesi uygunsuz eylemler için, yapana karşı uygulanan üzüntü, sıkıntı, acı verici işlem. Emniyet kemeri takmadığı için ceza yazıldı.
Hak: Hak, kişinin hukuken korunan ve sahibine bu korumadan yararlanma yetkisi veren bir menfaattir. Hak ve özgürlüklerimizi bilmeliyiz.

2. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metinle ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Şair “Tüm insanlar hür doğarlar.” dizesiyle ne anlatmak istemiştir? Açıklayınız.
Cevap
: Tüm insanlar özgür, değer ve hak bakımından eşit olarak doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler. Birbirlerine karşı kardeşlik düşünceleriyle davranmalıdırlar görüşü anlatılmıştır.

2. Tüm insanların eşit olarak sahip oldukları haklar nelerdir?
Cevap
: Can ve mal güvenliği, din ve vicdan özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğü ve siyasi haklar gibi geleneksel hak ve özgürlükler birinci kuşak, çalışma hakkı, adil ve eşit ücret, insan haysiyetine yaraşır bir yaşam düzeyine kavuşma hakkı ve sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı gibi bir takım ekonomik ve sosyal hakları sayabiliriz.

3. İnsanlar neden köleliği çirkin bulup özgür olmayı savunurlar?
Cevap
: Kölelik berbat bir şeydir. İnsanın haysiyetine ve insan olma hakkına aykırı bir durumdur. Çünkü bir insanın bir eşya bir mal gibi muamele görmesine haklarının sömürülmesine neden olur. Bu yüzden köleliğe karşı çıkıp özgürlüklerini savunurlar.

4. “İnsan Hakları Evrensel Bildirisi”nin yayımlanması insanlığa neler katmıştır?
Cevap: İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, tüm dünya devletleri tarafından ortak değerler olarak kabul edilen insan hakları ilkelerini yansıtmaktadır. Beyanname, tüm insanların hiçbir ayrım gözetilmeksizin yalnızca insan oluşlarından dolayı eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkına sahip olduğunu ilan etmektedir.

5. Dinlediğiniz metnin ana duygusu nedir?
Cevap
: İnsan özgürlüğünün önemi, insan hakları evrensel bildirgesinin değeri anlatılmaktadır.

3. ETKİNLİK

Adil sözcüğü ‘eşit’ anlamına gelmez. Adil, herkesin ihtiyacı olanı almasıdır; eşit ise herkesin aynı şeyi almasıdır ve bu da her zaman adil değildir.” Defterinize, yukarıdaki özdeyişte verilmek istenen mesajı, günlük hayatınızdan örnekler vererek anlatan bilgilendirici bir metin yazınız.
Cevap: Benim bir arkadaşım vardı. Onun matematiğe ilgisi ve yeteneği yoktu. Bir de çok fakir idi. Bir de Mehmet adlı bir arkadaşım vardı. Onun da ailesi zengindi ve matematiği çok seviyordu. İkisini aynı sınava sokup aynı şekilde değerlendirmeye kalkıştılar. Bu nedenle görünürde eşitlik ilkesini uyguladılar ama adalet ilkesine uygun davranmamış oldular.

4. ETKİNLİK

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 93 Cevabı

Ayşe, Derya ve Gizem çok yakın üç arkadaştır. Annesi bir gün Gizem’e dokuz erik verir ve bunları arkadaşlarıyla paylaşmasını söyler. Gizem kendisine beş erik ayırır. Ayşe ve Derya’ya ise ikişer erik verir.

1. Gizem’in yaptığı doğru mudur? Açıklayınız.
Cevap: Yanlıştır. Çünkü eşitlik ilkesine aykırı davranmıştır. Herkese 3 erik vereceğine kendine fazla erik almıştır.

2. Derya ve Ayşe kendini nasıl hissetmiş olabilir?
Cevap
: Bence kırılmışlardır. Çünkü adalet ve eşitlik duyguları zedelenmiştir.

3. Gizem ne yapsaydı doğru davranmış olurdu?
Cevap
: Hem eşitlikçi hem de adaletli davranmış olurdu. Herkes mutlu olurdu.

5. ETKİNLİK

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 94 Cevabı

Görseli inceleyiniz. Görselin vermek istediği iletiyi öğretmeninizden söz alarak sınıf arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap
: Adaletin gözü kördür. Yani adalet kişiye makama mevkiiye cinsiyete göre değil hakça herkese eşitlikçi şekilde dağıtılır mesajı verilmektedir.

Daha sonra görselin vermek istediği iletiden hareketle konu, ana düşünce ve yardımcı düşünceleri belirleyiniz. Giriş, gelişme ve sonuç bölümleri olmasına dikkat ederek bilgilendirici bir metin yazınız. Metni yazmayı tamamlayınca metninize uygun bir başlık veriniz.

GÖZÜ BAĞLI ADALET

Konu: Adalet
Ana düşünce: Adaletin önemi ve tarafsızlığı
Yardımcı düşünceler: Adalet Heykeli neden gözleri kapalıdır / Adalet olmazsa ne olur / Adaletin önemi
Başlık: GÖZÜ BAĞLI ADALET

Giriş: Adalet nedir bilir misiniz? Adalet dünyada herkesin eşitçe hakça yaşaması demektir. Adalet bir ülkeden giderse çok kısa bir zamanda o ülke de yok olur. Bu nedenle adalet olmazsa olmaz bir niteliğimiz olmalıdır.
Gelişme: Adalet herkese eşit olmak zorunda olduğu için bunu simgeleme adına adalet heykelinin gözleri bağlı yapılmıştır. Yani herkese eşit adil davranılması anlatılmak istenmektedir.
Sonuç: İşte bu nedenlerden dolayı, adaleti el üstünde tutmalı, adaleti yok etmek isteyenlerle mücadeleden vazgeçmemeliyiz.

4
2
1
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.