İnsanın ihtiyaçlarına göre doğal kaynak kullanımı nasıl bir özellik gösterir

İnsanın ihtiyaçlarına göre doğal kaynak kullanımı nasıl bir özellik gösterir

İnsanın ihtiyaçlarına göre doğal kaynak kullanımı nasıl bir özellik gösterir, örnek vererek açıklayınız bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Zamanla farklılaşan insan ihtiyaçları doğal kaynakların kullanımını etkilemektedir. Örneğin petrol motorların icadından sonra önem kazanmış ve günümüzün en stratejik kaynaklarından biri haline gelmiştir. Geçmişte petrol çok fazla kullanılmıyordu hiç kimsede petrol çıkartmaya çalışmıyordu. At arabaları kullanılıyor dolayısıyla atlar çok daha önemliydi.

Doğal kaynaklar, oluşumunda insanların etkisinin olmadığı ve doğal ortam içerisindeki belirli şartlara bağlı olarak oluşan doğal zenginliklerdir. Hava, su, toprak, bitki örtüsü, hayvanlar ve madenler Dünya'nın doğal kaynaklarını oluşturur. Doğal Hayatı Koruma Derneği'nin açıklamalarına göre; insanlık tarihinde hiç olmadığı kadar hızlı ve büyük miktarlarda tüketilen doğal kaynaklar, son 40 yılda birkaç kat daha artarak tahribata uğramıştır. Özellikle oksijen, su, bitki örtüsü, petrol gibi kaynakların büyük bir hızla azalması, canlıların yaşam alanlarını kısıtlamakta, çevresel felaketlere yol açabilecek iklim değişiklikleri yaratmaktadır (küresel ısınma). Örneğin içilebilir su, hayatın ana maddesi olmakla kalmayıp; insanların can damarlarından biri olan elektrik enerjisi üretiminde ilk sırada gelmektedir.

Sınıflama kriteriKaynaklarÖrnekler
Oluşum Kökenine GöreOrganik KaynaklarPetrol, kömür, doğal gaz, ormanlar vb.
İnorganik KaynaklarTarım toprakları, su ve mineraller, madenler vb.
Oluşum ÇevresiYer altı KaynaklarıBütün madenler
Yerüstü KaynaklarıSular, tarım toprakları, çağlayan, peri bacası vb.
Beslenmedeki RolleriBesin Maddesi OlanlarSu ürünleri ve bazı bitkiler
Besin Maddesi OlmayanlarYer altı kaynakları
İşletilebilirlikTükenir OlanlarBütün madenler
YenilenebilirlerSu, güneş, rüzgâr dalga

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
1
0
1
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.