İslam dininin, sanatın gelişmesine etkileri

İslam dininin, sanatın gelişmesine etkileri
İslam dininin, sanatın gelişmesine etkileri neler olabilir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

İslam dini, bilim, sanat, edebiyat gibi kültür alanlarında da söz sahibi olarak kapsamlı bir dindir. İslam dini sosyal hayatın içinde insanların olduğu her alanda kendi varlığını oluşturan ve koruyan bir yapıya sahiptir. İslam dininde sanat kaygılarının şekillenmesi de söz konusu olmuştur.

Sanat, el becerisiyle ve el yordamıyla yapılan bazı faaliyetler olarak ele alındığında, İslam'ın potasına giren gelenek ve göreneklerden İslami kaygı ve estetik olgusu ortaya çıkınca zariflik meydana geldiği anlaşılmaktadır. Bu nedenle doğu medeniyetlerinde daha kavisli mimari çizgiler, perdeli iniş çıkışa sahip müzikler, insanı dinlendiren el sanatları ortaya çıkmıştır.

  • İslam dininde resim ve heykel yapmak yasak olduğu için Müslümanlar arasında soyut resim Hüsnü hat, Tezhip, Ebru, Minyatür gibi sanatların gelişmesine neden olmuştur
  • Özellikle Hüsnü hat, cami süslemelerinde kullanılması, ayet ve hadislerin süslü yazı sanatı ile yazılmış ve bir sanat eseri olarak
  • duvarları süslemiştir.
  • Kuran-ı Kerim’de kullanılmak üzere Ebru kağıtlarının üretilmesi, ebru sanatının revaç bulmasına neden olmuştur.
  • İki boyutlu ve gölgesi olmayan minyatür resimleri yayılmıştır.
  • İslam dini şehir mimari ve camilerin yapılmasını şekillendirmiştir.
  • Edebiyat türünde Allah inancı ve sevgisi ile ilgili çeşitli şiir ve edebi ürünlerin verilmesine katkı sağlamıştır.

5
2
0
1
1
1
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.