1. HABERLER

  2. ÜNİVERSİTE

  3. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa kayıt işlemleri
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa kayıt işlemleri

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa kayıt işlemleri

2019-2020 İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa kayıt için gerekli belgeler neler, kayıtlar ne zaman başlayacak ne zaman sona erecek detaylar haberimizde...

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’nın Fakülte ve Meslek Yüksekokullarına 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Yerleştirme Sonuçlarında ilk defa kayıt yaptırmaya hak kazanmış öğrencilerin kesin kayıtları, aşağıda belirtilen esaslara göre yapılacaktır.

- 2019 YKS sonuçlarına göre Üniversitemiz programlarına yerleşen adaylardan; e-devlet üzerinden kayıt yapmak isteyenler, 16-21 Ağustos 2019 tarihleri arasında https://www.turkiye.gov.tr/ web sitesi üzerinden elektronik kayıtlarını (E-Kayıt) yapabileceklerdir.

- E-devlet üzerinden kayıt yapmak istemeyen / yapamayan adaylar, kesin kayıtlarını 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında (08.30 -16.45 saatleri arasında) “YKS İLE KAYIT İÇİN”; gerekli olan evrakla birlikte yerleştikleri Birim (Fakülte/Meslek Yüksekokulu) öğrenci işleri bürosuna mesai saatleri içerisinde bizzat başvurarak yaptırabilirler. Belgelenebilir mazereti ilgili Birimce (Fakülte/Meslek Yüksekokulu) kabul edilen adaylar, kayıtlarını kanuni temsilcisi veya belirlediği vekili aracılığı ile yaptırabilir.

- Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarında (lise), önlisans programında veya lisans programlarında mezun aşamasında olup staj, bütünleme veya tek ders sınavına girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 31 Aralık 2019 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecektir. YKS 2019 kayıt tarihleri içinde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

YKS VE ÖZEL YETENEK SINAVI SONUÇLARI İLE KAYIT İÇİN;

1) YKS Sonuç Belgesi (internet çıktısı)

2) a) E- Devletten Kayıt Yaptırmayanlar İçin:

- Lise Diploması fotokopisi

- 2019 tarihinde mezun olanlar için yeni tarihli mezuniyet belgesinin aslı (başarı belgesi mezuniyet belgesi yerine kullanılmaz.) b) E- Devletten Kayıt Yaptıranlar İçin:

- https://www.turkiye.gov.tr/ adresi üzerinden Elektronik Kayıt işleminin yapıldığına ilişkin belge - Lise Diploması istenmeyecektir. 3) Nüfus Cüzdanının önlü-arkalı fotokopisi

4) Askerlik Durum Belgesi

5) İkamet Adresi beyanı (Formuna ulaşmak için TIKLAYINIZ.)

6) 4 adet 5 x 6 cm boyutunda biyometrik fotoğraf (Fotoğraflar son 6 ay içinde, önden, öğrenciyi kolaylıkla tanıyabilecek şekilde çekilmiş olmalıdır. Fotoğraflarınızın arkasına adınızı-soyadınızı ve öğrenci numaranızı yazmayı unutmayınız.)

7) Öğrenci katkı payı/öğrenim ücretinin ödendiğine dair banka dekontu (Ödemeler Öğrenci Otomasyon Sisteminden Referans Numarası alınarak Halk Bankasına yapılmaktadır). (Birinci öğretim programlarına kesin kayıt yaptıracak olanlar katkı payı ücreti ödemeyecektir. Ancak bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı iken ikinci bir yükseköğretim programına da kayıt yaptıran (1.öğretim ve açık öğretim vb.)öğrenciler ikinci yükseköğretim programına katkı payını kendi öder.

8) “Kayıt İçin Gerekli Özel Belgeler ve Durumlar” için kılavuz incelenmedir.

9) YKS-2019 ile Üniversitemizde bir programa kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarında, önlisans programında veya lisans programlarında mezun aşamasında olup staj, bütünleme veya tek ders sınavına girecek adayların, bu durumlarını öğrenim gördükleri ortaöğretim kurumu (lise) veya yükseköğretim kurumundan alacakları bir resmi yazı ile belgelemeleri gerekmektedir.

Not: Yükseköğretim programlarında aynı anda örgün iki ön lisans veya iki lisans programına kayıt yaptırılamayacağına ve eğitime devam edilemeyeceğine ilişkin Yükseköğretim Genel Kurul kararı uyarınca, durumları bu açıklamaya uyan adaylar halen kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumundan ilişiklerini kesmedikleri takdirde yeni yerleştirildikleri yükseköğretim programına kayıt yaptıramazlar.

Ancak, bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan fakat ortaöğretim kurumlarında (lise), önlisans programında veya lisans programlarında mezun aşamasında olup staj, bütünleme veya tek ders sınavına girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 31 Aralık 2019 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecektir. YKS 2019 kayıt tarihleri içinde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

Detaylı ve güncel bilgilere üniversitenin sayfasından ulaşabilirsiniz. Tıklayınız

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.