Kâğıdın icadının insanların yaşamına katkıları

Kâğıdın icadının insanların yaşamına katkıları

Kâğıdın icadının insanların yaşamına katkıları nelerdir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Kağıdın icadı insanlık adına dönüm noktası olmuştur. Öncesi dönemde ise ağalara, kemiklere ve derilere yazılan yazının korunması, taşınması ve saklanması zorluğu kağıdın bulunmasıyla söz konusu olmaktan çıkmıştır. Kağıdın ucuz, hafif, taşınabilir ve saklanabilir olması bilginin yaygınlaşmasını da sağlamıştır.

Kağıdın icadının insanların yaşamına katkısı, bilginin ulaşılabilirliği, taşınması, yaygınlaşması, aktarılması, saklanması gibi ihtiyaçların karşılanmasını sağlamıştır. Bu da insanlığın medeni bilgiler konusunda ilerlemesini ve yeni nesillerin eğitilmesini kolaylaştırmıştır. Dünya genelinde de kütüphaneler ve okullar kurulmuştur.

Günümüzde kağıt teknolojileri gelişen kimyevi ilaçlar sayesinde oldukça elverişli hale gelmiştir. Kağıdın kullanımı hemen her alanda gerçekleşmektedir.

Kağıt, dünyanın en büyük icatlarının en mükemmel örneğidir. Yazmak ve üzerine baskı yapmak, duvarlarımızı örtmek, kendimizi temizlemek ve hatta kahvemizi filtrelemek için bile kullanırız.

  • Kağıdın icadı, kitapların kullanımını daha uygun ve daha ucuz hale getirerek edebiyat ve okuryazarlığın yayılmasına büyük ölçüde yardımcı olmuştur.
  • Yazı ve kitap kullanımının yanı sıra, Han hanedanından itibaren topografik ve askeri haritalar üretmek için kağıt kullanıldı.
  • Öyle ki Çin'de icat edilen kağıt, İmparatorluk akademilerindeki akademisyenlere hükümet tarafından her ay binlerce sayfa kağıt verilirmiş.
  • Ayrıca, fırça, mürekkep ve kağıt kombinasyonu, önümüzdeki iki bin yıl boyunca Çin'deki en önemli sanat alanları olarak resim ve kaligrafiyi oluşturacaktır.
  • Kağıt antik Çin'de o kadar değerliydi ki Tang hanedanlığı döneminde devlete haraç ve vergi ödemek için kullanıldı.
  • Kağıt yapımı süreci, Çinliler tarafından yaratıcı yenilikler kullanılarak sürekli olarak geliştirildi ve kısa süre içinde 9. yüzyılda kağıt dünyası İslam dünyasına yayıldı.
  • Kağıt ayrıca tıp gibi hassas ürünler için ambalaj ve ambalaj kağıdı, özellikle o dönem de çay paketleri için kullanılmıştır.
  • Kağıt, şapka yapmak için yaygın olarak kullanılan kağıt, aynı zamanda savaşlarda kullanılmak üzere zırh yapımı için kullanılmıştır.
  • Ticaretteki artışları takiben, takas sistemi veya bir malzemenin diğeriyle değiştirilmesi, belirli bir malın ortak bir ödeme şekli olduğu bir sistemle değiştirildi. Yani kağıt paranın icadı.

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
0
0
0
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.