Kalıp yargının özellikleri nedir

Kalıp yargının özellikleri nedir

Kalıp yargının özelliklerini göz önünde bulundurarak bir arada uyum içinde yaşamaya engel olabilecek bir kalıp yargı örneği söyleyiniz bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Kalıp yargıların başlıca özellikleri şunlardır:

  • Bir kültürün tüm mensupları tarafından paylaşıldığı varsayılan özellikleri içine alır.
  • Bu özellikler sayesinde insanlar belirli kategorilere konulur.
  • Bu kategorilere dâhil edilen insanların yeteneklerine, kişilik özelliklerine, niteliklerine ve davranışlarına ilişkin beklentiler içerir.
  • İlk kez karşılaşılan ve tam olarak bilinmeyen durumlarda hızlı ve basit bir bilgilendirme yapar.
  • Gerçeği tam olarak yansıtma peşinde olmadan başka insanlar hakkında olumlu veya olumsuz bir nitelemede bulunur.
  • Genelleştirme veya özelleştirme yoluyla oluşur.

Kalıp yargılar, toplumsal hayatta insani ve beşeri ilişkiler gereğince ortaya çıkmaktadır. Bir gruba ait olduğu düşünülen ve o gruptaki üyelerden beklenilen tutum, değer ve davranışların bir inanç olarak kendini göstermesi şeklinde kalıp yargılar oluşmaktadır.

Kalıp yargı örneği olarak başkalarının içinde bulunduğu durumu kınamak, acıyıcı gözlerle bakmak alınabilir. Mültecilerin sorun olduğu kalıp yargısı zaman içinde oluşsa da mültecilerin asıl sorunlarının görülmesine en gel olmaktadır. Mülteci sorunundan önce savaş sorununun konuşulması ve savaşların durdurulması gerekmektedir. Savaşlar durursa mülteciler de olmaz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
2
16
2
2
3
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.