Karstik göller nasıl meydana gelir

Karstik göller nasıl meydana gelir

Karstik göller nasıl meydana gelir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Karstik göller, özellikle kireçtaşı, alçıtaşı, kalker, kaya tuzu gibi suda çözünür kayaçlarının çöküşünün bir sonucu olarak oluşur. Bu süreç karstlaşma olarak bilinir.  

Göller, yeryüzündeki çanakların yağmur ve kar sularıyla dolması sonucunda oluşmaktadır. Bazı bölgelerde toprak yapısı göllerin oluşması için çukurların oluşmasında etkili olmaktadır. Özellikle karstik yapılı olan kireç ya da alçı taşı gibi taş zeminlerin bulunması obrukların oluşmasına neden olmaktadır.

Oluşan obruklara ise sular dolmakta ve karstik göller oluşmaktadır. Karstik toprak özelliklerinin bulunduğu coğrafyalarda sık sık obruklar oluşmaktadır. Bu obruklara da sular dolmakta ve doğal göller meydana gelmektedir. Toprağın karstik yapıda olması da karstik göllerin oluşması anlamına gelmektedir. 

Yeryüzünde bu şekilde ani çökmelerin olması sonucunda göllerin oluşması mümkün olmaktadır. Göller, doğal yollarla ya da afetlerin oluşmasıyla meydana gelir.

Dünya'da ki karstik göller genellikle Alp-Himalaya olarak adlandırılan kuşak boyunca ve karstik arazilerin olduğu alanlarda karşımıza çıkmaktadır.

Karstik göller, Almanya'nın Harz Dağları çevresindeki bölgede, Güney Almanya'da (örneğin, Eichener See), Fransa'nın Quercy bölgesinde, Estonya'da Tudre, Slovenya'da (örneğin Cerkniško jezero), İrlanda'da turloughlar ve bazıları Amerika Birleşik Devletlerinde vardır.  

Mayalar'dan kalma olarak bilinen Meksika Yucatán yarımadasının kuzeyindeki Cenotes bile karstik göl olarak sınıflandırılabilir.

Türkiye'de ise  kireçtaşı, alçıtaşı, kalker, kaya tuzu gibi suda çözünür kayaçlarının çöküşü sonucu meydana gelen karstik göl örneklerine şunlar verilebilir.

  • Salda gölü
  • Kestel gölü
  • Elmalı gölü
  • Akgöl gölü
  • Timraş gölü
  • Kızören gölü
  • Avlan gölü  

Yukarıdaki listelenmiş göller Türkiye'de ki karstik göl örnekleridir ve göllerin suları genel olarak acı bir tattadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
14
5
6
3
5
3
7
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.