Kavimler göçü, feodalite, dogmatizm ve toplumsal tabaka nedir

Kavimler göçü, feodalite, dogmatizm ve toplumsal tabaka nedir

Kavimler göçü, feodalite, dogmatizm ve toplumsal tabaka nedir ne anlama gelir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Kavimler göçü : Çeşitli sıkıntılar sebebiyle her şey ve herkes ile kalıcı göçen büyük devletlerin göçüşüne verilen ad genelde hunlar yüzünden

Feodalite: Ortaçağ avrupa'sında toprağı ve üzerinde yaşayan köylüleri bir kişinin malı sayan rejim, derebeylik

Dogmatizm: kişisel eğilimlere daya­narak körü körüne inanma

Toplumsal tabaka : toplumu meydana getiren üyelerin ya da öğelerin bir ya da daha fazla ölçüte göre hiyerarşik sıralanmaları.

Asya Hun Devletinin parçalanmasından sonra Çin egemenliğine girmek istemeyen Hunluların Balamir önderliğinde Batı yönünde ilerlemesi, bu ilerleme sırasında önlerine çıkan “Barbar kavimleri” Roma İmparatorluğu topraklarına göçe zorlaması nedeniyle 376 yılında başlayan büyük göç dalgasına “Kavimler Göçü” denir.

Feodalite :

  • Başta Ortaçağ Avrupası olmak üzere tarihin birçok evresinde rastlanan toplumsal, siyasal ve ekonomik örgütleniş biçimidir.
  • Siyasi ve askeri gücü elinde bulunduran geniş topraklara sahip derebeyler sınıfı ilebu sınıfın egemenliğine bağlı köleler sınıfının, toplumsal yapının temelini oluşturduğu sosyal düzene Feodalite denir.

Dogmatizm :

  • Düşüncenin bağımsızlığını ve özgürlüğünü sınırlayan ya da ortadan kaldıran her türlü katı düşünme biçimi.
  • öne sürülen düşünceleri, ilkeleri, öğretiyi eleştirinin süzgecinden geçirmeden doğru olarak kabul edip benimseyen ve bunlardan katı bir yöntemle önermeler türeten felsefe anlayışı.

Toplumsal Tabaka:

Toplumu oluşturan bireylerin belli bazı ölçütlere göre hiyerarşik bir düzen içinde birbirinden ayrılmasıdır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
8
5
10
7
7
8
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.