Kayaçların yeryüzü şekillerinin oluşumuna etkisi

Kayaçların yeryüzü şekillerinin oluşumuna etkisi

Kayaçların yeryüzü şekillerinin oluşumuna etkisi nedir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Yeryüzü şekillerinin oluşması ve değişmesinde iç-dış kuvvetler, iklim ve kayaçlar önemli bir rol oynar. Kayaçların fiziksel ve kimyasal özellikleri, yeryüzünün şekillenmesinde doğrudan ya da dolaylı bir etkiye sahiptir. Çünkü bu özellikler, kayaçların aşınım sürecindeki dayanıklılığını belirler. Örneğin;

  • Başkalaşım kayaçları ve magmatik kayaçlar, genellikle aşındırma etmenlerine (su, rüzgâr vb.) karşı tortul kayaçlardan daha dirençlidir.
  • Kimyasal tortul kayaçlar suda kolay çözünebildiği için dirençsizdir.
  • Gözenek ve boşluk miktarı fazla olan kayaçlar aşınım etmenlerine karşı dirençsizdir. Gözeneklerden içeri sokulan aşındırma etmenleri kayacın kolayca parçalanmasına neden olur.
  • Tabakalı kısımlara sahip olan kayaçlar da aşınım etmenlerine karşı dirençsizdir.
  • Kayacı oluşturan mineral miktarının artması, kayacın aşınım etmenlerine karşı direncini zayıflatır. Dirençsiz minerallerin kolayca tahrip olması da kayacın parçalanmasına neden olur.
  • Kayaçların geçirimliliği de yeryüzü şekillerinin oluşmasında etkilidir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
340
125
79
14
33
5
49
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.