Kilosu 36 TL olan fındıktan 3/4 kg, kilosu 24 TL olan fıstıktan da 1.1/2 kg alan kişi toplam kaç TL öder

Kilosu 36 TL olan fındıktan 3/4 kg, kilosu 24 TL olan fıstıktan da 1.1/2 kg alan kişi toplam kaç TL öder

Kilosu 36 TL olan fındıktan 3/4 kg, kilosu 24 TL olan fıstıktan da 1.1/2 kg alan kişi toplam kaç TL öder konu ile ilgili detaylı bilgilere yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Soru : Kilosu 36 TL olan fındıktan 3/4 kg, kilosu 24 TL olan fıstıktan da 1.1/2 kg alan kişi toplam kaç TL öder

Cevap : Yani kilosu 36 TL olan bir fındığın fiyatının 4'e bölünüp 3 ile çarpılmasıdır.
36 TL÷ 4 = 9 TL
9 TL × 3 = 27 TL (3/4 kg fındık fiyatı)
Fıstıktan da 1 tam 1/2 kg almış. Yani 1 kg+1/2 kg eder.
1/2 kg fıstığın kaç TL olduğunu bulmak için de 24 TL'yi 2'ye böleriz.
24 TL÷2=12 TL
1 kg daha fıstık aldığı için 24 TL daha ekleriz.
24 TL+ 12 TL + 27 TL = 63 TL
Toplam 63 TL öder.

36 . 3/4 = 27 TL Fındık
24 . 3/2 = 36 TL Fıstık
27 + 36 = 63 TL öder

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
69
15
4
1
3
1
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.