Kimya biliminin alt dalları nelerdir

Kimya biliminin alt dalları nelerdir

Kimya biliminin alt dalları nelerdir, bunların uğraş alanlarını açıklayınız bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Kimyanın alt dalları ve başlıca çalışma alanları nelerdir

Kimyanın birçok alt dalı bulunmaktadır. Bu alt dallardan bazıları yaygın olarak kullanılan dallardır. Bu dallara Kimyanın başlıca alt dalları adı verilmiştir. Diğer alt dallar ise yaygın olmasa da çeşitli durumlarda yararlanılan dallardır.

Kimyanın Başlıca Alt Dalları

Analitik Kimya, Kimyasal ölçüm yapılan bir dal olarak bilinmektedir. Maddelerin kimyasal bileşimleri, analitik kimyanın başlıca çalışma alanıdır. Analitik kimya ile maddelerin incelenmesine yeni boyutlar kazandırılmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda maddelerin kimyasal bileşimleri dikkate alınarak yeni yöntemler ortaya koyulur.

Organik Kimya, Bu kimya dalına 'Karbon Kimya' adı verilmiştir. Özellikle boya, tıp, tekstil ve tarım gibi alanlarda organik kimya devreye girmektedir. Organik kimya, çalıştığı alanlarda karbon bileşiklerini incelemeye yaramaktadır.

Biyokimya, Biyokimya, canlıların yapısını ve bu çevredeki kimyasal olayları inceleyen bir kimya alt dalıdır. Biyokimya'nın temelinde canlılar ve enerji-besin döngüsü vardır. Yapılan çalışmalar bu alanlarda olmaktadır.

Fizikokimya, Bu kimya türü adından da anlaşılacağı gibi fizik ve kimya arasında kalmış olan bir alt daldır. Sıcaklık, basınç gibi etkileri kimya bakımından inceler. Çalıştığı alan bakımından fizik unsurlarını kullanılmaktadır.

Nükleer Kimya, Bu kimyaya verilen diğer ad çekirdek kimyasıdır. Atom altı düzeyde meydana gelen olayları inceler. Temel konu ise radyoaktifliktir.

Elektrokimya, Elektrik enerjisi ve kimyasal değişimleri inceleyen bir kimya alt dalıdır. Pillerin yapımı ve madenlerin saflaştırılması gibi örnekler verilebilir.

Kimyanın başlıca alt dalları dışında farklı alt dalları da vardır. Bu alt dalları ile birçok alanda kimyadan yararlanıldığı görülmektedir.

Elektrokimya, çevre kimyası, organometallik kimya, adli kimya, teorik kimya, gıda kimyası, tekstil kimyası, farmosötik kimya, jeokimya, agrokimya, foto kimya, astrokimya, atmosfer kimyası, akışkanlar kimyası, tıbbi kimya, polimer kimyası, termokimya ve sanayi kimyası gibi farklı kimya alt dalları da bulunmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
2
1
12
4
3
15
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.