Kimyasal maddeler üzerinde hangi güvenlik ve uyarı sembolleri bulunur

Kimyasal maddeler üzerinde hangi güvenlik ve uyarı sembolleri bulunur

Kimyasal maddeler üzerinde hangi güvenlik ve uyarı sembolleri bulunur bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Patlayıcı Madde (E)

Atmosferik oksijen olmadan da ani gaz yayılımı ile ekzotermik reaksiyon verebilen ve/veya kısmen kapatıldığında ısınma ile kendiliğinden patlayan veya belirlenmiş test koşullarında patlayan, çabucak parlayan katı, sıvı, macunumsu, jelâtinimsi haldeki maddelerdir.

Oksitleyici Madde (Ox)

Özellikle yanıcı maddelerle olmak üzere diğer maddeler ile de temasında önemli ölçüde ekzotermik reaksiyona neden olan maddelerdir. Örnek: oksijen

Çok Kolay Alevlenir Madde (F+)

0 °C’den düşük parlama noktası ve 35 °C’den düşük kaynama noktasına sahip sıvı haldeki maddeler ile oda sıcaklığında ve basıncı altında hava ile temasında yanabilen, gaz haldeki maddelerdir. Örnek: etileter

Çok Toksik Madde (T+)

Çok az miktarlarda solunduğunda, ağız yoluyla alındığında, deri yoluyla emildiğinde insan sağlığı üzerinde akut veya kronik hasarlara veya ölüme neden olan maddelerdir. Örnek: Siyanür, arsenik trioksit, karbonmonoksit, ağır metaller.

Toksik Madde (T)

Az miktarlarda solunduğunda, ağız yoluyla alındığında, deri yoluyla emildiğinde insan sağlığı üzerinde akut veya kronik hasarlara veya ölüme neden olan maddelerdir. Örnek: H2S, toluen, formaldehit.

Zararlı Madde (Xn)

Solunduğunda, ağız yoluyla alındığında, deri yoluyla emildiğinde insan sağlığı üzerinde akut veya kronik hasarlara veya ölüme neden olan maddelerdir. (harmful). Örnek: Amonyak, deterjanlar, motor yağı vs.

Aşındırıcı madde (C): Canlı doku ile temasında, dokunun tahribatına neden olabilen maddelerdir. Deriye ve gözlere zarar verebilir. Korozif madde de denir. Örnek: Hidroklorik asit, sodyum hidroksit, krom oksit.

Tahriş Edici Madde (Xi)

Mukoza veya cilt ile direkt olarak ani, uzun süreli veya tekrarlanan temasında lokal eritem, eskar veya ödem oluşumuna neden olabilen, aşındırıcı olarak sınıflandırılmayan maddelerdir (irritant). Örnek, sodyum fosfat, üre.

Kanserojen Madde

Solunduğunda, ağız yoluyla alındığında, deriye nüfuz ettiğinde kanser oluşumuna neden olan veya kanser oluşumunu hızlandıran maddelerdir.

Radyoaktif madde: Radyoaktif ışıma yapan (radyasyon da denilen alfa, beta ve gama ışınları yayan) kimyasal maddelerdir. Örneğin, uranyum, radyum vs. Bazı radyoaktif maddeler (radyoizotoplar) tıpta çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. İyot-131, kobalt-60 gibi izotoplar örnek olarak verilebilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
228
168
432
27
112
14
197
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.