Konar-göçerlerin askerî alanda üstün olmalarını sağlayan özellikler

Konar-göçerlerin askerî alanda üstün olmalarını sağlayan özellikler

Konar-göçerlerin askerî alanda üstün olmalarını sağlayan özellikler nelerdir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Konar – göçerler, sürekli olarak göçebe bir hayat yaşamışlardır. Konar – göçer halklar, askeri lojistik bakımından da önemli ölçüde tecrübe kazanmışlardır. Göçebe toplumlar sürekli olarak göç ettikleri için göç ederken neyin nasıl olacağını çok iyi bilmektedirler. Bu nedenle lojistik faaliyetlerde askeri alanda da tecrübe kazanmışlardır.

Normal şartlar altında göç ederken gerçekleştirdikleri, beslenme, barınma, dinlenme, ortak hareket etme, haberleşme gibi faaliyetleri askeri tatbikat olarak da gerçekleştirdikleri için askeri alanda ve savaş tecrübesi olarak daima üstün gelmişlerdir. Askeri lojistiğin güvenliğinin sağlanması ile göç eden bir toplumun güvenliğinin sağlanması arasında teknik olarak bir fark bulunmamaktadır. Bu nedenle göç etme bir hazırlık safhası olmuştur.

  • Geçimlerini avcılık ve toplayıcılık faaliyetleri ile sağlamaları
  • Avcılık ile geçinmeleri ve avcılık aletlerini (ok, yay, mızrak) günlük hayatta kullanmaları
  • Konar-göçer toplumların dışa açık ve savaşçı özelliklerinin olması
  • Sürekli bir yerde ikamet etmemeleri
  • Günlük yaşantılarının at vb binek hayvanları üzerinde geçmesi
  • Konar-göçerlerin hareketlerinin uyum içinde olma yetenekleri ( avlanırken gelişen yetenekleri)
  • Besin bulmak için yerleşik topluluklara saldırmaları ihtiyacı konar-göçerleri askeri alanda üstün olmalarını sağlamıştır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
756
520
571
68
68
801
404
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.