Kültür kavramından ne anlıyorsunuz

Kültür kavramından ne anlıyorsunuz

Kültür kavramından ne anlıyorsunuz, kültür nedir ne anlama gelir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Bir toplumun geçmişten günümüze taşıdığı gelenek, görenek, örf ve âdetler gibi manevi değerler ile yemek, kıyafet, halk oyunları gibi maddi unsurların tamamına “kültür” adı verilir. Ülkemiz binlerce yıllık geçmişe uzanan zengin bir kültüre sahip Anadolu coğrafyasında kurulmuştur. Yemekler, halk oyunları, el sanatları, kıyafetler, müzik aletleri, oyunlar ve türküler bu muhteşem kültürel dokunun birer parçasıdır. Kültürel değerler, bir milleti millet yapan ve yarınlara taşıyan en önemli unsurlardan biridir.

Kültürümüzün en önemli ögelerinden biri geleneksel yemeklerimizdir. İklim ve coğrafi özellikler geleneksel yemeklerin ülkemiz genelinde farklılık göstermesine neden olmuştur. Örneğin ülkemizde balıkçılığın en çok yapıldığı Karadeniz kıyılarında yemek kültürü balık çeşitlerine dayanır. Hamsi tava ve hamsili pilav bunlardan bazılarıdır. Ilıman bir iklime sahip olan ve zeytin üretimi yapılan İzmir, Aydın ve Muğla gibi şehirlerimizde ise yemek kültürü zeytinyağlı sebze yemeklerine dayanır. Zeytinyağlı fasulye, enginar, börülce bunlardan bazılarıdır. Buğday ülkemizde en çok iç bölgelerimizde yetiştirilir. Bu yüzden Ankara, Konya, Kayseri gibi illerimizde gözleme, bazlama, yufka, mantı gibi ürünler çokça tüketilir. Hayvancılığın yaygın olarak yapıldığı yerlerde ise et yemekleri ön plana çıkar. Şanlıurfa ve Mardin kebapları, büryan bunlardan bazılarıdır.

Ülkemizde farklılık gösteren başka bir kültürel öge de halk oyunlarımızdır. Trabzon, Rize, Artvin gibi şehirlerimizde oynanan “horon”, bölge insanının hareketli yaşamını yansıtır. Kemençe eşliğinde oynanan oyunda erkekler mintan, kara cepken ile zıpka adı verilen bir pantolon giyerler. Giydikleri ayakkabıya ise sapuk adı verilir. Kızlar üç etek, peştamal ve şalvar giyerler. Başlarına süslü bir tepelik takarlar. Tepeliğin üzerine ise işlemeli bir yaşmak bağlarlar.

Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Diyarbakır gibi şehirlerimizde oynanan yöresel oyuna “halay” adı verilir. Halayda erkekler geniş bir pantolon üzerine cepken giyerler. Başlarına poşu, bellerine şal takarlar. Kızlar ise üç etek ve şalvar giyerler. Başa takılar ile süslenmiş fes takarlar. Fesin üzerine oyalı bir yemeni bağlarken bellerine ise kemer takarlar.

Ege kıyılarında oynanan halk oyununa ise “zeybek” adı verilir (Görsel 2.33). Zeybek, tek kişi ile oynandığı gibi grup hâlinde de oynanabilir. Zeybek oynayanların başındaki kişiye “efe” adı verilir. Oyun, grupla oynandığında oyuncular çember şeklinde dizilir. Eller, baş hizasına gelecek şekilde kollar yukarıya doğru kaldırılır. Oyun, büyük adımlar ve ağır hareketlerle oynanır. Oyuncular diz altına kadar şalvar, üstüne işlemeli cepken giyerler. Başlarına, fes üstüne sarılmış işlemeli bir börk takarlar. Ayaklarına ise yün çorap ve çizme giyerler.

Geleneksel el sanatlarımız da kültürel bir zenginliğimiz olup bölgeler arasında farklılık gösterir. Bu farklılığın oluşmasında hem doğal kaynaklar hem de ihtiyaçlar etkili olmuştur.

Pişirilmiş killerin ince bir ustalıkla boyanması esasına dayanan çinicilik, Türk sanatında önemli bir yer tutar. Çinicilik denildiğinde akla gelen ilk yerlerden biri İznik’tir. İznik’te üretilen çiniler birçok cami, saray, medrese, türbe gibi eserin duvarlarını süslemiştir. Özellikle İstanbul ve Bursa’da yer alan Türk-İslam mimarisine ait eserlerde İznik’te üretilen çiniler kullanılmıştır.

Halıcılık, Türklerin en eski sanat dallarından biri olup zaman içerisinde gelişerek günümüze kadar ulaşmıştır. Dünyanın en eski halılarından biri olan Türklere ait Pazırık Halısı yaklaşık 2.300 yıllıktı. Halıcılık birçok bölgemizde yapılıyor olmasına rağmen kullanılan ham maddeye göre bölgeler arasında farklılık göstermektedir. Örneğin Kocaeli’ye bağlı Hereke’de halılar ipekten dokunur. Muğla’ya bağlı Milas’ta ise halıcılıkta kök boyaları ile renklendirilen yün iplikler kullanılır

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
43
39
158
41
32
40
201
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.