LGS EYP nedir

LGS EYP nedir

TEOG'da yeni sınav sistemi ile LGS'de okulların yüzdelik dilimlerinde EYP ve EDP ne anlama gelir

Her yıl, her sınavın zorluk derecesi farklı olabilmekte. Bunun ötesinde her sene farklı parametreler de puanları etkileyebilmekte. Yüzdelik dilimler oransal bir ifade olduğu için büyük oynamalar olmaz. Yani tercih yaparken daha önemli bir kriterdir. Yani kolay bir sınavda 495 puan ile %2 lik dilime girdik diyelim, normal bir sınavda 470 ile %2’lik dilime girdik. Zor bir sınavda da 450 ile %2’lik dilime girdik. Gördüğünüz gibi aldığımız puanlar farklı fakat yüzdelik dilimlerimiz aynı. Çünkü önemli olan genel sıralamadır. Sınavda kaçıncı olduğumuzdur.

2018 Merkezi Yerleştirme Tercih Başvuru Giriş Ekranı, 2018 Yerel Yerleştirme ve Pansiyonlu Okullar Tercih Listeleri ve Merkezi Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumları Tercih Listeleri Tıklayınız 

Her bir yüzdelik dilim 10 bin öğrenci demek. (Sınava yaklaşık 1 Milyon öğrenci katıldı.)
 
Yüzde 1’lik dilimdeyseniz önünüzde 10 bin kişi, yüzde 16’lık dilimdeyseniz 160 bin kişi var demektir.
Her bir 10 binlik dilimleri de, 10’a böldüğünüzde, bir kişi düşer ve o da virgülden sonraki, rakamları ifade eder…

MEB LGS Tercih Robotu için tıklayınız

EDP Yüzdelik Dilimi: Tercihe en son sırada yerleşen (E)n (D)üşük (P)uanlı öğrencinin yüzdelik dilimi.
EYP Yüzdelik Dilimi: Tercihe birinci sırada yerleşen (E)n (Y)üksek (P)uanlı öğrencinin yüzdelik dilimi.
teog-eyp-ve-edp-nedir.jpg

Yüzdelik Dilim Nedir ?

Yüzdelik dilim sıralamanızın yüzde olarak ifadesidir. MEB sizin Türkiye’de veya ilde kaçıncı olduğunuzu değil bunun yüzde olarak ifadesini vermiştir.
 
Örneğin Türkiye genelinde % 8 giren bir öğrenci 1 300 000 (Teog sınavına giren yaklaşık öğrenci sayısı) öğrenci arasında 104 000. olmuştur.
 
Kısacası Taban puanlar her yıl değişebilir ancak yüzdelik dilime göre tercih yapmak daha sağlıklıdır. Yalnız yüzdelik dilimlerde değişebilir. Okul kontenjanları, yeni açılan okullar, bazı okul türlerini değişmesi, okul kapanması gibi durumlar yüzdelik dilimlerde değişmeye neden olacaktır.

Tercih yaparken hangi yüzdeyi kullanarak tercih yapacağız?

MEB açıklamış olduğu kontenjanlarla birlikte bir yüzde verdi yalnız bu yüzdelerin Türkiye geneli mi il geneli mi olduğunu açıklamadı. Türkiye geneli yüzdelik dilime göre tercih yapmak daha sağlıklı olacaktır.

İl geneli yüzdelik dilimde özellikle küçük iller için iyi fikir verebilir. Örneğin il yüzdesi %1 olan öğrenci eğer ilde teog sınavına giren öğrenci sayısını aşağı yukarı tahmin ederek bir tercih yapabilir.

Kaynak:Haber Kaynağı
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.