LGS’de uygulanacak koronavirüs tedbirleri açıklandı

LGS’de uygulanacak koronavirüs tedbirleri açıklandı

MEB tarafından illere gönderilen yazıya göre, öğrenciler, yerlerine oturduklarında aralarında en az bir metre mesafe sağlanacak. Sınav başladıktan sonra maskeler çıkarılabilecek, nemlenmesi durumunda değiştirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 20 Haziran'da yapılacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavda alınacak yeni tip Koronavirüs tedbirlerini açıkladı. Tedbirler kapsamında öğrencilerin arasında en az bir metre mesafe olacak, görevliler ve öğrenciler sınav salonlarına maskeyle girecek.

Bakanlık tarafından illere gönderilen yazıda, bina sınav sorumlularının ve salon görevlilerinin, Koronavirüs salgını dolayısıyla alması gereken önlemler sıralandı. Buna göre, sınav görevlileri ve öğrenciler, sınav öncesinde tıbbi maske takılı olarak sınav salonlarına gidecek, sınav görevlileri sınav boyunca maske takmaya devam edecek.

İSTEYEN MASKESİNİ ÇIKARABİLECEK

Sınav binası ve sınav salonlarının girişlerinde el antiseptiği, sınav salonunda öğrenci ve görevli sayısı kadar yedek maske bulundurulacak. Öğrenciler, yerlerine oturduklarında aralarında en az 1 metre mesafe sağlanacak. İsteyen öğrenciler, sınav başladıktan sonra maskelerini çıkarabilecek.

Sınav esnasında maskelerin nemlenmesi durumunda değiştirilmesine izin verilecek ve çıkarılıp takılırken lastiklerinden tutulması istenecek.

AĞZI KAPAKLI ÇÖP KUTULARINA ATILACAK

Kullanılmış maskeler ağzı kapaklı çöp kutusuna atılacak ve değiştirme söz konusu ise el antiseptiği kullanılacak.

Sınav esnasında mümkün olan yerlerde pencere açılarak içerinin havalandırılması sağlanacak.

GÖREVLİLER ELDİVEN TAKACAK

Sınav görevlileri, sınav kutu ve paketlerinin teslimi, sınav giriş belgelerinin düzenlenmesi, sıralarda hazır bulundurulması ile kontrolü, soru kitapçıkları ve cevap kağıtlarının dağıtılması, toplanması, gerekli durumlarda detaylı yapılacak kimlik ve sınav giriş belgesi kontrolü gibi temas gerektiren tüm sınav işlemlerinde cerrahi eldiven kullanmak zorunda olacak. Öğrencilerin kimlik kontrolleri sırasında temastan kaçınılacak.

Sınav gününden bir gün önce tüm okulun genel temizliği su ve deterjan kullanılarak yaptırılacak.

TEDBİRLERLE İLGİLİ BİLGİ VERİLECEK

Sınav görevlilerine sınav kurallarına ek olarak Kovid-19 ile ilgili alınacak önlemler konusunda bilgi verilecek.

Su içmek isteyenlerin, maskelerini kenarlarında bulunan lastiklerinden tutarak çıkarması, maskelerin ağız ve burnu kapatan ön yüzüne dokunmaması istenecek.

AKTİF VAKA OLANLAR AYRI SALONDA SINAVA GİRECEK

Sınava giren öğrencilerden kesin Covid-19 tanısı olanlar ile tedavisi tamamlanıp sonrasındaki 14 günlük karantina süresinde olanların, okulun giriş katında bulunan ayrı bir salonda tıbbi maske takılarak sınava alınması sağlanacak.

Bez maske kullananların maskeleri tıbbi maskeyle değiştirilecek.

YAKIN TEMASTA YÜZ KORUYUCU MASKE OLACAK

Bu öğrenciler tıbbi maskelerini sınav süresince çıkarmayacak. Salon başkanları ve gözetmenler eğer öğrenci ile 1 metreden daha yakın mesafede olacaklar ise maskeye ek olarak yüz koruyucu kullanacak.

Ateş, öksürük, burun akıntısı ve solunum güçlüğü şikayeti olan, Covid-19 olan veya son 14 gün içerisinde vaka ile teması olan kişilere sınav görevi verilmeyecek.

GİRİŞTE SOSYAL MESAFEYE DİKKAT EDİLECEK

Öğrencilerin, sınav binasının bahçesine girişleri sırasında sosyal mesafenin en az 1 metre, 3-4 adım korunması sağlanacak. Yığılma oluşmasını engelleyecek önlemler alınacak.

Öğrenci velileri, sınav binasına ve bahçesine alınmayacak, mümkünse beklemeleri için uygun bir alan gösterilecek.

KİTAPÇIKLAR OKULDA BIRAKILACAK

Soru kitapçıkları okullarda bırakılacak ve 22 Haziran'dan itibaren isteyen öğrenciye verilecek.

Soru kitapçıklarının dağıtımı sırasında cerrahi eldiven kullanılacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
2
2
2
2
2
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.