Mektubun tarihi gelişimi

Mektubun tarihi gelişimi

Mektubun tarihi gelişimi nasıl olmuştur, mektubun tarihi gelişimi nedir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Mektup, edebiyat alanı içerisinde oldukça ilgi çeken bir türdür. Özellikle tarihsel gelişiminin oldukça çok merak edildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

İlk Türkçe mektup örneklerine bin yıl öncesinde rastlanılmaktadır. Çünkü Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlar'da ilk Türkçe mektuplar görülür. Ayrıca o dönemlerde mektup betik veya bitik olarak bilinmekteydi. Ancak İslamiyet kabul edildikten sonra mektup kelimesi yaygınlık kazanarak ön plana çıkmıştır.

İlk örneklerine Antik dönemden itibaren rastlanan, Ortaçağ ve Rönesans yıllarında gelişimini sürdüren mektup, Avrupa’da 17. yüzyılda sosyal ve kültürel hayatın merkezi olarak görülen edebî salonlarda yaygınlaşır. 18. yüzyılda farklı bir içerik kazanır ve bir edebî tür olarak gelişimini 19. yüzyılda tamamlar.

Mektup türüne ait en eski metinler MÖ 15-16. yüzyıllara kadar gitmektedir. Bu mektuplar Mısır Firavunları tarafından yazdırılmıştır. Hitit krallarının yazdırmış olduğu mektuplar da bulunmaktadır. Bu mektuplar haber vermek veya emir ve istekleri bildirmek için yazıldığı için duyguları bildirmemektedir. Divan edebiyatında mektup türünün en önemli örneği Fuzuli’nin Şikayetnamesi’dir.

Oluşturulma amaçlarına göre mektuplar:

  • Özel Mektup
  • Resmi mektuplar
  • İş Mektupları

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
20
1
2
10
10
125
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.