Mercekler nerelerde kullanılır

Mercekler nerelerde kullanılır
Mercekler nerelerde kullanılır bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Mercekler pek çok optik aracın yapısında bulunur. Özelliğine göre bazı araçların yapısında ince kenarlı, bazılarında ise kalın kenarlı mercek vardır. Hangi araçlarda hangi mercek bulunduğunu öğrenmek için aşağıdaki örnekleri inceleyiniz.

İnce kenarlı mercekler hipermetrop adı verilen yakını görememe göz kusurunun giderilmesinde kullanılan gözlük ve lenslerde bulunur.

Mikroskopların yapısında iki veya daha fazla ince kenarlı mercek kullanılır. Bu sayede görüntü defalarca büyütülerek gözle görülemeyecek kadar küçük canlıların görülebilmesi sağlanır.

Teleskop, gök cisimlerinin incelenmesinde kullanılan optik araçtır. Teleskobun yapısındaki ince kenarlı mercekler sayesinde uzaktaki cisimlerin büyük görüntüsü elde edilir.

Kuyumcu, antikacı ve bazı araştırmacıların kullandığı büyüteçler birer ince kenarlı mercektir. Bunlar sayesinde objelerin daha iyi incelemesi sağlanır.

Dürbün, ince kenarlı mercekler yardımıyla uzaktaki cisimlerin görülebilmesini sağlar. Gemilerde, doğa araştırmalarında, spor karşılaşmalarında ve daha pek çok alanda dürbün kullanılır.

Fotoğraf makinelerinin yapısında da ince kenarlı mercek bulunur. Bu mercek sayesinde ışık, film üzerine odaklanır ve görüntü kaydedilir.

Kalın kenarlı mercekler ise miyop adı verilen uzağı görememe göz kusurunun giderilmesinde kullanılan gözlük ve lenslerde bulunur.

El feneri ve ışıldakların bazı çeşitlerinde kalın kenarlı mercekler kullanılır. Karanlık yerleri aydınlatmada bu araçlardan yararlanılır.

Teknolojinin gelişmesiyle merceklerin kullanım alanları da giderek artmaktadır. Tıp, tarihî ve görsel belgeleme, restorasyon, fotoğrafçılık, görüntüleme gibi pek çok alanda mercekler yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kaynak:Eğitim Sistem

408
144
147
78
245
173
817
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.