Meteorolojide atmosferdeki su oranı hangi kavram ile ifade edilir

Meteorolojide atmosferdeki su oranı hangi kavram ile ifade edilir
Meteorolojide atmosferdeki su oranı hangi kavram ile ifade edilir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Atmosferdeki su oranı bağıl nem ile ifade edilir. Belirli bir sıcaklık değerinde, havadaki su buharı miktarının, hava tarafından o sıcaklık değerinde taşıyabileceği en fazla olan su buharı miktarı oranına bağıl nem denir.

Meteoroloji, hava olayları inceleyen bilim dalıdır. Hava olaylarının meydana gelmesinde meteorolojik bulgular ve ihbarlar insanları harekete geçirmektedir. Meteoroloji, havadaki duruma göre yağış tahmini yapmaktadır. Bilgisayar sistemleri geriye dönük analizler de yaparak geleceğe dönük tahminleri daha isabetli yapmaktadır.

Meteorolojide atmosferde su oranı bağıl nem ile ifade edilmektedir. Belli bir sıcaklığın buhar taşıma kapasitesi olarak bağıl nem tanımlanmaktadır. Bağıl nem havanın ısı, sıcaklık ve nem oranına göre değişmektedir. Bunu rüzgarlar ve basınç merkezleri de etkilemektedir. Bulutlu havalarda bağıl nem oranı artmaktadır. Su buharının belli sıcaklıktaki kapasitesi meteoroloji tarafından ölçülmektedir.

2
2
2
2
2
2
2
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.