Mevali siyasetinin İslamiyet’in yayılmasına etkileri neler olabilir

Mevali siyasetinin İslamiyet’in yayılmasına etkileri neler olabilir
Mevali siyasetinin İslamiyet’in yayılmasına etkileri neler olabilir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Mevali, Arap olmayan toplumların Müslüman olduktan sonra Arap statüsüne kavuşamaması anlamına gelmektedir. Kölelerin ve cariyelerin İslam’ı kabul etmesinin ardından yine köle ve cariye kalması gibi bir sonuç ortaya çıkmıştır. Mevali siyaseti Müslümanların elini zorlaştıran ve siyasi sorunlar yaşamalarına neden olan bir durum olmuştur.

Mevali siyaseti yüzünden iç karışıklıklar yaşanmaya başlanmıştır, İslam’ın yayılması durmuştur, siyasi istikrarsızlık dönemi başlamıştır, toplumda sınıf farklılıkları oluşmaya başlamıştır, toplumda birlik ve beraberlik bozulmuştur, ayrışmalar ve çatışmalar başlamıştır.

Mevali sorunu uzun yıllar devam etmiştir. Bu anlayışın ortaya çıkmasında cahiliye anlayışı etkili olmuştur. Daha sonra ortadan kaldırılsa da toplumda ayrılıklar yaşanmaya devam etmiştir.

  • İslamiyeti kabul edenlerin fetihlere göre az olmuştur
  • İslamiyete ön yargı ile bakılmasına neden olmuştur
  • İsyanların çıkmasına neden olmuştur

7
2
1
0
1
3
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.