Millî ve dinî bayramlarımızın isimleri

Millî ve dinî bayramlarımızın isimleri
Millî ve dinî bayramlarımızın isimlerini söyleyiniz bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Milli Bayramlar

Yurdumuzun işgali ile birlikte başlayan Kurtuluş Savaşıından Cumhuriyetin kuruluşuna kadar olan zamanda, Türk Milletinin kurtuluş mücadelesinde önemli günler, bayram ilan edilmiştir.

  • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Yeni devletin, yönetim biçiminin belirlendiği, cumhuriyetin ilan edildiği gündür. Yeni bir devlet doğmuş kısa zamanda önemli adımlar atılmıştır.
  • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Ankara’da meclisin toplandığı, Kurtuluş Savaşı’nda Anadolu mücadelesinin, teşkillatlanıp, devlet olma yolunda önemli bir adımın atıldığı gündür. Anadolu’da bir hükümet kurulmuştur.
  • 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, Atatürk’ün Anadolu’da mücadeleyi başlatmak için Samsun’a çıktığı gündür. Atatürk 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkarak ilk adımı atmış bu önemli günü gençlere spor bayramı ilan edilmiştir.
  • 30 Ağustos Zafer Bayramı, Kurtuluş savaşında Başkomutanlık Meydan Savaşı’nın kazanıldığı gün zafer bayramı olarak ilan edilmiştir.

Dini Bayramlar

Milletçe İslam dininin önemli günlerinde, kutlanan bayramlarımızdır. Bu günlerde, akraba ziyaretleri, büyüklere saygı küçüklere sevgi gösterilir. 2 Dini bayramımız vardır. Ramazan bayramı ve kurban bayramı

Ramazan Bayramı, Ramazan ayının sonunda, 30 gün tutulan oruç ve ibadetlerin ardından, 3 gün yapılan bayramdır. Oruç ayının sonunda kazanılan sevaplar için bayram kutlanır. Bayramda tanıdık tanımadık herkes birbirinin bayramını kutlar, hal hatır sorar. Her yer barış ve huzur dolar, küskün ve dargınlar barıştırılır. Çocuklar ve büyükler, en temiz ve en yeni elbiselerini giyer. Çocuklara büyükler tarafından bayram harçlığı verilir ve böylece çocuklar sevindirilir. Herkes birbirine şeker, tatlı, yemek bir şeyler ikram etme telaşındadır.

Kurban Bayramı, Hz. İbrahim’in (a.s.) oğlu İsmail’i (a.s.) Allah’a kurban olarak ataması, kurban edeceği sırada, Hz. İbrahime (a.s.) koç kesilmesi emredilmiştir. Bu günde Kurban bayramı olarak kutlanmaktadır. Kurban bayramı 4 gün kutlanmakta, Allah’a olan sevginin ve bağlılığın bir işareti olarak, nesilden nesile günümüze kadar gelmiştir. Kurban bayramında Müslümanlar 4 gün boyunca bayram kutlar, etlerini ihtiyaç sahiplerine, dostlarına, komşularına paylaştırır. Müslümanlar arasında huzur ve mutluluk yayılır.

2
2
5
4
3
3
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.